Ereksiyon; erkek üreme organı olan penislere kan akışlarından kaynaklanan bir konudur. Kan akışları daha çok cinsel hayat ile ilgili yanlış olan düşünceler ya da penis ilde ilgili olan hastalıklar neden olur. Erkeklerde cinsel olarak heyecanlanmalar meydana geldiği zaman penisteki kaslarda gevşemeler meydana gelir. Penis damarlarından gelen kan akışlarının arttırılmasına izin verilir. Bu kanlar penite caverno ismi ile bilinen iki kanal tarafından doldurulur.

Kanallar kan ile dolduğu sırada penis sert bir hal alır. Ereksiyon kaslar kasılmaya  başladığı zamanlarda ve biriken kanın penis damarlarında aktığı zamanlarda sona erer. Ereksiyon daha çok erkeklerde iktidarsızlık ve yukarıda anlatılan sürecin herhangi bir evresinde meydana gelebilir. Örnek verilecek olduğu zaman penisin arterleri düzgün bir şekilde açılması ardından kan girişlerine engel olarak kadar hasarlar meydana gelebilir. Böyle anlarda iktidarsızlık sorunlarını beraberinde getirir.

Erkeklerde Serleşme Nasıl Tespit Edilir?

Erkeklerde sertleşme doktorlar tarafından belirtiler ve tıbbi geçmiş süreci hakkında sorular sorularak anlaşılır. Belirtilerin ana nedenlerinin altında bulunan hastalıklardan dolayı mı meydana gelip gelmediği gibi durumların anlaşılması için testler uygulanır.

Doktorlar kişilerin kalp ile ciğerlerini dinleyebilecek olduğu gibi basınç ile testisler ve penisleri de izleyecek olduğu bir dizi muayene süreci hazırlaması gerekir. Bir yandan da prostatları kontrol altına almak için iktidarsızlık için rektal muayene süreci uygun görülebilir. Bunların yanı sıra ek olarak diğer koşulların ortadan kalkmasını sağlamak için kan ile idrar testlerinden de gerekli yardımlar alınabilir.

Sertleşme Problem Türleri

Sertleşme problemi olarak da bilinen iktidarsızlık sorunu birden fazla tür ile incelenebilir. Tüm gerekli uyaranlar olmasına karşın bazı hastalarda sertleşme eylemleri durmak bilmezken bazı hastalarda da penislerin yumuşak olmasından şikayetler gözlenebilir. Yarı sertleşme olarak da bilinen sorunlar cinsel ilişkilerde sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

Tedavi süreçlerine ve türlerine bağlı bir şekilde yöntemler de farklılık gösterebilmektedir. Söz konusu sorunların çözüm aşamalarını yerine getirmek için uzman yardımı alınması gerektiğini de bilmek gerekir. Tavsiyeler arasında yer alan ilaçların bilinçsiz bir şekilde kullanımları daha çok hastalıklara neden olabileceğini de unutmamak gerekir. Bundan dolayı da amatör olan tutumlardan uzak kalmak gerekir. Psikolojik olarak bir sorun meydana geliyorsa sorunların kısa sürede alınan tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılması da sağlanmaktadır.

Sertleşme Sorunlarının Nedenleri

İktidarsızlık nedenleri kısmında biri birinden farklı durumlar gözlenebilir. Psikolojik olarak meydana gelen faktörler olabileceği gibi hormonal düzeylerde yer alan bozukluklar da sorunun ana nedenlerinin başında gelebilir. Bir hastalığın tedavi sürecine hastalığın altında yer alan ana nedenlerin neler olduğunu bulmak ve uygun olan tedavi yöntemlerinin neler olduğunu bulmak gerekir.

İktidarsızlık probleminin altında bulunan nedenlerden bir tanesi olarak da çiftler arasında gözlenen uyumsuzluk durumu söylenebilir. Hoşlarına gitmeyen bir kişi ile cinsel ilişki içerisine girmek ya da ilişki sırasında alınan kötü koku gibi durumlar dahi sertleşme sorunlarına neden olabileceğini bilmek gerekir. Fakat bu durumları bir hastalık olarak düşünmek de yanlış olan durumlar arasında gözlenebilir.

Kronik olarak yer alan durumlardan rahatsızlık duyulabilecek olmasının yanı sıra tekrarlayan sorunların yakın zamanda bedenden uzaklaşacak olduğunu bilerek hareket etmek gerekir.  İktidarsızlık sorunu bazı anlarda periyodik bir problem olarak da gözlenebilir.

Cinsel İktidarsızlık Geçici Midir, Kalıcı Mıdır?

Cinsel iktidarsızlık geçici midir, kalıcı mıdır birçok hastanın büyük bir panikle merak ettiği konular arasındadır. Bunun için birçok belirti gözlenebilir. Cinsel hayatta kullanılabilecek bazı ilaçların yanı sıra tedavilere devam etmek için farklı yöntemler belirlenebilir. Erektil disyonksiyon olarak da bilinen bu sorunlar için pompa ya da halka gibi bazı cihazlar cinsel iktidarsızlık etkilerinin kontrol altına alınmasında etkili olur.

Cinsel iktidarsızlık sorunu erkeklerde oldukça yaygın olan konular arasında yer alırken birçok erkeğin olası sorunla yüz yüze olabileceğini bilmek gerekir. Doktorlardan alınan yardımlar sırasında iktidarsızlık belirtileri ile ilgili olarak zaman kaybı olmadan konuşmalar öncelikli olmalıdır. Bu sayede tedavi planlarına altta meydana gelen nedenlerin neler olduğunun incelenmesi gerekir.

Erektil disfonksiyon sorunları daha çok 30 yaş ve üzerinde olan 5 erkeğin 2’sinde önemli olarak gözlenen sorunlar arasında yer alır. Daha önceden de belirlenmiş olduğu gibi yinelenmiş bir şekilde gözlenen sorunlar olabileceği gibi beraber olunan kadınlarla uyum problemleri de meydana getirebilir. Tüketimleri yapılan yiyecekler dahi bu tarz sorunlar üzerinde etkili olabilir. Eğer bu alanda tekrarlayan problemler varsa doktor kontrolünde olarak tedavi almak en kolay işlemler arasına yer alır.

Sertleşmede Yaş Faktörü

Sertleşmede yaş faktörü de öne çıkan konular arasında yer alır. Erkeklerde iktidarsızlık sorunu yaş ile beraber artış göstermeye devam eder. 60 yaş grubunun altında olan erkeklerin %12’sinde gözlenirken 60 yaşında olan erkeklerin %22 ve 70 yaş üzeri erkeklerin %30 civarında bu sorunlar meydana gelmektedir.

İktidarsızlık riski yaş ile beraber artış gösteriyor olmasına karşın iktidarsızlık sorunları yaş geçtikçe kaçınılmaz olan konular arasında yer almaz. Yaş ile beraber ereksiyon süreçleri daha zor bir hal alabilse dahi yine de bu mutlaka bir sorun olacağı anlamına gelmez. Daha çok sağlıklı olunduğu zamanlarda cinsel işlevlerde sorun meydana gelmeden devam edilebilir. İktidarsızlık sorunu genç olan erkeklerde bile gözlenebilir. 2013 yılı içerisinde yapılan araştırmalara bakılacak olduğu zaman bir çalışma sırasında iktidarsızlık sorunları karşısında başvuru yapan kişilerin %25lik oranı 40 yaş ve altında vatandaşlardan meydana gelir.

Araştırmacılar daha çok sigara ile uyuşturucu kullanan 40 yaş altında olan genç erkeklerde bu tarz sorunların meydana geldiğini aktarmaktadır. Genç yaşlarda olan iktidarsızlık nedenleri kısmında yaşam tarzları da oldukça önemli konular arasına yer alır. 40 yaşının altında olan erkeklerin içerisinde yer aldığı bir çalışma analizinde 40 yaş altında olan erkeklerin %41 oranındaki kesimin sigara içmek ile iktidarsızlık sorunu yaşadıkları ön plana çıkmaktadır.

Diyabet gibi sorunlar da en yaygın risk faktörleri arasında yer alır. 40 yaş ve üzeri olan erkeklerin %27lik oranlarında diyabetik iktidarsızlık sorunlarına yol açması da gözlenen konular arasında yer alır.

İktidarsızlık Tedavi Yöntemleri

İktidarsızlık tedavi yöntemleri kısmında erkeklerin kesinlikle doktor kontrolünde olmaya özen göstermesi gerekir. Her ne kadar bazı erkekler bu süreçlerde doktor kontrolüne gitmek istemeseler bile yine de en kısa sürede doktordan destek almak profesyonel destek sayesinde vatandaşların iyileşme süreçlerinin hız kazanmasına yardımcı olur.

İktidarsızlık sorunu karşısında birçok ana neden yatan bir durum olmasından ötürü kişilere uygulanacak olan testler ardından sorunların neyden kaynaklı gözlendiği bulunmaktadır. Bu kadar farklı testler ardından doktorlar erkeklerin yaşadıkları sorunlar karşısında hem terapi destekleri sunabilecek olduğu gibi hem de ilaç ile destek sunacaktır.

Bu sayede erkeklerin yaşadıkları sorunların çözümleri daha kısa sürede bulunabilirken, erken teşhis edilmesi sürecinde iktidarsızlık tedavi süreci daha çok hız kazanabilir. Bu sayede kimse en ufak sorun yaşamadan sorunların ana nedenlerini bularak alacakları profesyonel destek ile rahat edebilir.

Yazar: Dr. Fuat Can

Doktor Fuat Can Üroloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Erektil Disfonksiyon Sertleşme Sorunu konularında uzmanlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*