Erkeklerde cinsel isteksizlik belirtileri nedir ve bu belirtiler nasıl son bulur diye pek çok kişi soruyor. Yaygın şekilde görülen cinsel isteksizlik erkekler için çok büyük bir sorundur. Bunun psikolojik ve fiziksel çok farklı nedenleri olabilir. Kişiyi mutsuz eden ve cinsel hayatını bitiren bu durum psikolojiyi de bozar. Erkeklerin psikolojisinin bozulmasına neden olan bu durumun ortadan kalkması için bazı tedaviler mümkündür. Sigara, alkol, aşırı sağlıksız beslenme, hareketsizlik gibi durumlar cinsel isteksizlik yapar. Aynı zamanda aşırı ağırlık kaldırmak ve yoğun kas yapmak da buna neden olabilir.

Farklı pek çok nedeni olabilen cinsel isteksizlik erkeğin partneriyle uyumsuz hale gelmesine neden olur. Artık karşı tarafı tatmin edemeyen bu kişi ona karşı isteksizdir ve erekte olamaz. Cinsel haz duyamayan bu kişinin partnerinin de cinsel hayatı kötüye gider. Zamanla psikolojik bozulmalara da neden olabilen bu durum kişinin ruh haline zarar verir. Artık hem yetersiz hem de özgüvensiz bir kişi gibi hisseder. Özgüveni aşağıya çeken bu durumun bir an önce son bulması için bazı tedavi seçenekleri gelişmiştir. İlişkiye girme esnasında sertleşme durumunun meydana gelmemesi ya da yetersiz olması belirtiler arasındadır. Ya da psikolojik olarak cinsel ilişkiye girmeme isteği, vücudun buna tepki vermemesi de belirtilerdendir. İlişki yaşama arzunun azalması gibi bir durum varsa mutlaka doktora gitmekte fayda vardır.

Birçok farklı etkisi olan cinsel isteksizliğin geçmesi için tedavi seçenekleri mevcuttur. Bazen yalnızca psikolojik olarak tedaviler mümkünken fiziksel iyileştirmeler de yapılabilir. Cinsel soğukluk da denen bu hastalığın geçmesi için birtakım psikolojik desteğe ihtiyaç vardır. Kadın ve erkekte uyarılmama durumu cinsel hayatın kötüleşmesine ve çiftler arasında kötü duruma neden olur. Kötü ve suçlu hissetmeye neden olan bu durum cinsel uyarının olmadığı anlamına gelmez. Bu uyarı mevcuttur ancak karşı tarafta herhangi bir etki yaratmaz.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri farklı şekillerde görülebilir ve bunlar bir süre sonra kendiliğinden geçebilir. Ancak genelde bir tedavi görüldükten sonra geçen bu nedenler arasında psikolojik durumlar ağır basar. Bazen hormon bozuklukları da cinsel isteksizlik yapabilir ve psikolojiyi bozabilir. Libidonun düşmesine neden olabilen bu durum genelde hormon ve vücut sistemiyle alakalıdır. Testosteronun azalmasıyla da ortaya çıkan bu durumun bir an önce geçmesi için doktora gitmek şarttır. Bu durumun uzun sürmesi eşler arasında da birtakım sorunların meydana gelmesine neden olabilir. Eşler cinsel isteksizlik ve cinsel işlevsizlik yüzünden ayrılabilir ya da ilişkileri kötüye gidebilir. Bunun oluşmaması için mutlaka cinsel dürtünün belirli bir seviyede olması gerekir.

Cinsel dürtünün az olması ve kişide bunun bir türlü artmaması eşler arasında sorun yaratmaya başlar. İlişkilerde büyük sorunlara neden olabilen bu durum kişinin özgüveninin düşmesine de neden olabilir. Özgüven düşüşü ve psikolojik travmalara neden olabilen bu sorunun bir an önce tedavisi gerekir. Tedavisi mümkün olan bu hastalığın nasıl tedavi edileceği ise birçok kişi tarafından merak ediliyor. Antidepresanlar da bu hastalığın oluşmasına neden olabiliyor ve kişide daha farklı sorunlara yol açabiliyor. Genelde bu tarz hastalara sertleştirici etkiye sahip ilaçlar tavsiye edilir ve doktor tarafından verilir. Sertleştirici ilaçlar daha aktif bir cinsel hayat sağlar ve kişinin daha mutlu olmasına neden olur.

Aynı zamanda birtakım vitamin eksiklikleri de cinsel isteksizlik yapar ve kişide cinsel hayatı yok edebilir. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen vitamin eksikliklerinin bir an önce giderilmesi gerekir. Tam net bilgi olmasa da bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin sertleşmenin önüne geçtiği söylenir. Bazı doktorlar da bunun yaşanmaması adına kan testlerini sık sık kontrol eder ve hastaya takviye verir. Düzenli takviye kullanıp kan değerlerinizi normale çektiğinizde sorun en kısa sürede ortadan kalkacaktır. Sorunun ortadan kalkması için yapmanız gereken bir doktora giderek kan ve vitamin değerlerinizi kontrol ettirmektir. Eğer düşük çıkarsa mutlaka takviye alın ve özellikle B12 vitaminine dikkat edin.

Cinsel isteksizliğe neden olabilen ilaçlar arasında özellikle tansiyon ilaçlarının da etkisi olduğu söylenir. Tansiyon ilaçlarıyla beraber ağır antibiyotik ve diğer ilaçlar da vücudun çalışma sistemini bozar. Vücudun çalışma sistemini bozduğu için isteksizlik yapar ve cinsel hayatın son bulmasına neden olur. Cinsel hayatı olumsuz etkileyen aşırı ilaç kullanımının önüne geçmek için daha doğal tedaviler tercih edilmelidir. Aynı zamanda aşırı alkol kullanımı da isteksizlik yapar ve kişide libidoyu düşürebilir. Çok fazla alkol kullanan kişilerde peniste sertleşme sorunun da ortaya çıktığını görmek mümkündür. Testosteronun azalmasına neden olabilen ağır ilaçları kullanmak yerine daha doğal çözümler tercih edilebilir. Bunlar hastanın hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olan ilaçlardır. Çünkü cinsel hayatı aşağı çekeceğinden kişi bundan rahatsızlık duyar ve özgüven sorunu yaşar.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisi mümkündür ve farklı şekillerde tedavi olan erkekler vardır. Bunun tedavi edilmesi için sertleştirici ilaçlar ve kremler verilebilirken doğal çözümler de verilebilir. Daha libido artırıcı meyve ve sebze tüketimi, çay tüketimleri tavsiye edilebilir. Birçok enerji verici ve sertleştirme özelliği olan gıdalar da doktorlar tarafından önerilenler arasındadır. Bu tarz doğal çözümler hem daha risksiz hem de daha güvenli olduğundan sunulur. Bunlar cinsel isteksizliğin son bulmasına ve cinsel arzunun tekrar gelmesine etki eder. Cinsel isteği artıran bu yiyecek ve içecekler düzenli kullanıldığında daha aktif olursunuz. Daha aktif ve heyecan verici bir cinsel ilişki için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekir.

Cinsel isteksizliğin giderilmesi için hayat kalitenizin artması ve bazı kötü alışkanlıklarınızın bırakılması gerekir. Özellikle aşırı alkol ve sigaradan uzak durmak cinsel arzunun ve ilişkinin tekrar aktifleşmesine etki eder. Yaşam kalitesinin bozulması, sağlıksız bir yaşam sürmek cinsel aktiviteleri azaltır ve performansınızı düşürür. Özellikle erkeklerde sertleşmeme ve erekte olmama sorununa neden olan alkol, azaltılmalıdır. Aşırı ağırlık kaldırmak ve bir anda aşırı kas yapmak da erekte olmanın önüne geçer. Cinsel isteksizliğe birtakım hastalıklar da neden olabilir ve bunların geçmesi için bir an önce doktora gidilmelidir. Doktor size en uygun tedavi seçeneğini söyler ve cinsel hayatınızın tekrar aktifleşmesini sağlar.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur ve bunun çözümü var mıdır diye pek çok kişi merak ediyor. Cinsel isteksizlik erkeklerde yaygın görülen ve bunun pek çok farklı etkeni olabilen bir durumdur. Bazen doğal nedenler bazen de dış faktörler erkeklerde cinsel isteksizlik yapabilir. Bunun pek çok farklı nedeni olsa da ilk olarak çözümüne odaklanılmalıdır. Bir doktora giderek tüm kan, vitamin, hormon değerlerinize baktırarak tedaviye başlamalısınız. Eğer bunlarda bir sorun yoksa şeker hastalığı ve varsa diğer hastalıklarınızı kontrol ettirmelisiniz. Eğer bunlarda da bir sorun yoksa yaygın olan alışkanlıklarınızdan uzak durmak gerekir. Zararlı alışkanlıklarınızı bırakmalı ve gerekirse psikolojik bir destek almanız çözüm olabilir.

Yazar: Dr. Fuat Can

Doktor Fuat Can Üroloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Erektil Disfonksiyon Sertleşme Sorunu konularında uzmanlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*