Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalma Neden Olur?

Erken boşalma nedir? Erken boşalma neden olur diye pek çok kişi merak ediyor. Erkeklerin yakındığı bir durum olan erken boşalma herkesin başına gelebilir. Geçmişten günümüze kadar en yaygın görülen rahatsızlıklardan olan erken boşalma nedenleri tam olarak bilinmez. Sınırlı bir cinsel uyarıdan hemen sonra penisten gelen sıvılar anlamına gelir. Henüz boşalma için gerekli adımlar sağlanmamıştır ancak erkek boşalmaya başlamıştır. Belirgin sorunlara yol açan bu durum cinsel performansın düşmesine neden olur. Özellikle partnerin de rahatsız olduğu bu durumun çaresine bakılmalı ve partnerin mutsuz olması engellenmelidir.

Erkeklerde sıkça görülen bu durum uzun süre cinsel ilişki yapmamaktan da kaynaklanır. Uzun süre cinsel ilişki yaşamamış bir erkek yeterli uyarı olmasa bile boşalmaya başlar. Birçok erkeğin yaşadığı bu durum endişe edilecek bir sorun haline gelmemiştir. Vajinaya girildikten hemen sonra boşalma meydana geliyorsa bir sorun var demektir. Erken boşalma tanısının konulması için cinsel ilişkinin süresine de bakılmaktadır. Vajinayla temas sağlandıktan sonra hemen sıvı gelmeye başlamışsa bu sorunun varlığına işaret eder.

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma tedavisi olan bir rahatsızlıktır çünkü yaygın olarak erkeklerde görülür. Bazen psikolojik tedavi seçeneklerinin de tercih edildiği bu hastalıkta özellikle stresten uzak durulması gerekir. Stresin yoğun şekilde etkilediği bu rahatsızlık  özellikle erkeklerin moralini bozar. Günlük hayatın stres ve koşuşturmasından dolayı erken boşalma yaşayan pek çok erkek vardır. Biyolojik etkenlerin yaygın şekilde görüldüğü bu rahatsızlıkta erkekler utanç duyar. Özgüvenleri düşmeye başlayan erkekler partnerine karşı kendini suçlu hisseder ve utanır. Konuşmaktan kaçındıkları bu konuda daha fazla sorun yaşayabilirler. Eğer tedaviye yanaşmazlarsa erken boşalma sorunun ileri boyuta taşınması mümkün olabilir. Bazı durumlarda azalmadan devam eden bu durum partnere hissedilmemeye özen gösterilir.

Genelde kötü cinsel yaşantıya neden olan bu durum evli çiftler arasında da üzüntüye sebep olabilir. Gerginlik ve huzursuzluk yaratan bu durum özellikle iletişim sorunlarına da neden olabilmektedir. Cinsel sorunları beraberinde getiren erken boşalma sorunu cinsel isteksizliğe de yol açabilir. Sürekli olarak erken boşalmaya devam ediyorsa bir zaman sonra orgazm olmama durumu ortaya çıkar. Aynı zamanda ön sevişmede yeterli zaman ortaya çıkmaması da ayrı bir problem haline gelir.

Uyarılma bozukluğu yaşayan kadının cinsel performansı düşer ve haz almamaya başlar. Bu yüzden kısa süre sonra cinsel performanstan zevk almamaya ve yapmak istememeye başlar. Kadınlar için de can sıkıcı olan bu durum erkekle arasında iletişim problemi yaratabilir. Çiftler erkeğin erken boşalması yüzünden kavga edebilir ya da cinsel performanstan zevk almayabilir. Daha ileri boyutlarında birleşme olmaz ve iki taraf da bu durum yüzünden moral bozukluğu yaşar. Erkeğin psikolojisinin bozulmasına da neden olabilen bu durum özgüven kaybı ortaya çıkarır.

Erken boşalma yaşayan erkeğe karşı daha duyarlı davranılması ve bunun yüzüne vurulmaması gerekir. Erkeğin çok daha hassas olduğu bu konu onun özgüvenini düşürebilir ve depresyona sokabilir. Erkeklerin yaygın şekilde depresyona girmesine neden olan bu durum onlar için can sıkıcıdır. Yalnızca onlar için değil beraber olduğu partnerinin de canını sıkan ve moral bozan bir durumdur. Farklı çeşitleri olan erken boşalma bazen fizyolojik etkenlerden de kaynaklanabilir. Erken boşalmanın tedavileri vardır ve genetik olmadığı sürece tedavi edilebilir. Cinsel deneyimsizlik de erken boşalmaya neden olan ve ön sevişmeyi kısaltan bir durumdur.

Uyarılma Bozukluğu

Uzun süredir cinsel ilişki yaşamamak ya da daha önce cinsel deneyim  kazanmamak erken boşalmaya neden olur. Aynı zamanda vücuduna güvenmemesi ve kendini kötü hissetmesi de onun erken boşalmasına neden olabilecektir. Bununla beraber ilişki yeniyse ve karşı tarafa aşırı derecede haz duyuyorsa erken boşalma görülebilir. Bununla beraber ilişkide stresli olmak kaygı durumunun yüksek olması erken boşalmaya neden olur. Bununla beraber depresyon ve ağır ilaçlar kullanmak da erkekte erken boşalma yapabilen etkenler arasındadır. Aynı zamanda erkeğin kendini yetersiz hissetmesi, anksiyete ve kaygı bozukluğu da sayılabilir. Bununla beraber kendini suçlu hissetme ve kendine güvenmeme de erken boşalma yapar.

Daha çok psikolojik kaynaklı olan erken boşalma durumu aşırı heyecan durumlarında daha sık görülür. Karşı taraftan çekinme ve rezil olma korkusu, düşüncesi erken boşalmaya sebebiyet verir. Bununla beraber aşırı uyarılma ve ilişkinin yeni olması da erken boşalma sebepleri arasında sayılabilir. Daha önce bu konuda deneyim yaşamamak, ilk cinsel ilişki olması da kısa süre içinde boşalmayı sağlar. Aynı zamanda karşı tarafla ilişkinin yeni olması ve ilk onunla cinsel ilişki yaşamak da heyecan vericidir. Bu tarz durumlar erken boşalmaya neden olur ve kişide ayrı bir heyecan yaratma durumu vardır. Uzun süredir depresyonda olmak ve kaygı durumuyla başa çıkmaya çalışmak da sayılır. Aynı zamanda kontrol mekanizmasının gelişmemiş olması da erken boşalma yapar. Psikolojik sorunlar ve kendini kontrol edememe durumu erken boşalmaya neden olan etkenlerdendir.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalma nedenleri arasında yaygın şekilde görülen depresyon ve anksiyete bozuklukları yer alır. Kişinin duygu durumunun aniden değişmesi ve huzursuz hissetmesi erken boşalmaya sebebiyet verir. Erken boşalma yaşayan kişiler kendini suçlu hisseder ve sürekli korkar. Acaba erken boşalma yaşayacak mıyım korkusu panik olmalarına neden olur. Bu korku yüzünden daha erken boşalmaya başlarlar ve bu durum artarak devam eder. Yetersizlik duygusu kişinin erken boşalmasına ve karşı tarafa yetmeme düşüncesi oluşturur.

Erken Boşalmanın Çeşitleri

Erken boşalmanın çeşitleri oldukça kapsamlıdır ve birçok farklı türe sahiptir. Bunlar arasında özelikle değişken erken boşalma en yaygın görülenlerdendir. Bazen normal boşalma yaşayan erken belli aralıklarla da erken boşalır. Düzensiz boşalma tipi de denilen bu boşalma birçok erkeğin başına gelen bir durumdur. Aynı zamanda duyusal erken boşalmada da psikolojik etkenler ağır basar. Kişinin aklındaki düşünceler ve toplum baskısı erken boşalmasına sebebiyet verir. Bununla beraber sonradan ortaya çıkan kazanılmış erken boşalma da yaygın görülür.

Psikolojik bir değişim sonrasında ortaya çıkabilir ve genelde depresyondan sonra belirir. Aynı zamanda bir hastalıktan sonra da ortaya çıkabilen bu durum erkeklerde yaygındır. İlk cinsel deneyimden sonra görülen yaşam boyu devam eden tipi de mevcuttur. Kişi ilk yaşadığı cinsel ilişkiden diğerlerine kadar bu rahatsızlığı yaşamaya devam eder. En az gözlemlenen çeşittir ve erkeklerde yaygın olarak görülmez.

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konulur?

Erken boşalma teşhisi nasıl konulur ve bu teşhisten sonra ne yapılır diye merak ediliyor. Vajinayla penisin buluşmasından sonra hemen boşalma gerçekleşmişse erken boşalma vardır. Ön sevişmenin kısa sürmesi, kadının tam uyarılmadan boşalma yaşanması erken boşalmadır. Kadının cinsel performansını da düşüren bu durum onun zevk almasını engeller. Cinsel ilişkiden zevk almasının önüne geçen bu durum bir an önce tedavi edilmelidir. Kadının tam uyarılmasını engelleyen erken boşalma onun cinsel performansını yarı yarıya düşürür. Partner bu cinsel ilişkiden memnun kalmaz ve erkekle birtakım sorunlar yaşayabilir.