ESWT Tedavisi Nedir? Şok Dalga Tedavisi Ne İşe Yarar?

ESWT tedavisi nedir sorusu bu tedavileri duyan ve detaylarını merak eden pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu tedavi yönteminin bir diğer ismi ise şok dalga tedavisi olması ile bilinmektedir. Bahsi geçen tedavi yönteminde özel bir aplikatör kullanılmaktadır. Bu aplikatör ile birlikte verilen basınç kas, tendon ya da kemikte bulunan hedef bölgeye aktarılmaktadır. Yapılan bu işlemler ile birlikte pek çok sağlık sorununun da giderilmesi sağlanmaktadır.

ESWT tedavi yöntemi pek çok sağlık sorunu için etkili bir biçimde kullanılmaya devam edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Söz konusu olan tedavi yöntemi günümüzde pek çok erkek tarafından da tercih edilmektedir. Bu durumun nedeni ise pek çok erkeğin ortak sorunu olan ereksiyon yani sertleşme bozukluklarına etki ediyor olmasıdır. Erkeklerin bu sorunları da yapılan tedaviler ile birlikte giderilmektedir.

ESWT Nedir?

ESWT, Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi’nin kısaltmasıdır. Bu tedavi yöntemi, vücut dışında üretilen ve ardından hedeflenen bölgeye odaklanan düşük yoğunluklu şok dalgalarının kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Şok dalgaları, özel bir cihaz aracılığıyla vücuda iletilir ve tedavi edilmesi gereken bölgeye odaklanarak belirli bir süre boyunca uygulanır.

Şok Dalga Tedavisinin Amacı

Şok dalga tedavisinin amacı, vücutta meydana gelen bazı problemleri iyileştirmektir. Şok dalgaları, hedeflenen bölgedeki kan akışını artırır, doku onarımını teşvik eder ve ağrıyı azaltır. Bu tedavi yöntemi, kollajen üretimini artırarak, iyileşme sürecini hızlandırır ve dokuların sağlıklı bir şekilde yeniden yapılanmasını sağlar.

ESWT Tedavisinin Avantajları

ESWT tedavisinin birçok avantajı vardır. İşte bazıları:

 • Non-invaziv bir tedavi yöntemidir, yani cerrahi bir işlem gerektirmez.
 • Genellikle ağrısız bir tedavi şeklidir.
 • Tedavi süreci hızlıdır ve genellikle günlük aktivitelere hemen dönülmesine izin verir.
 • Yan etkileri minimaldir ve genellikle geçicidir.
 • Uzun süreli etkileri, dokuların iyileşme sürecini hızlandırmasıyla fark edilir.

ESWT Tedavisinin Yan Etkileri

ESWT tedavisinin yan etkileri nadiren görülür ve genellikle hafif ve geçicidir. Bazı yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

 • Hafif ağrı veya rahatsızlık hissi tedavi bölgesinde
 • Ciltte kızarıklık veya morarma
 • Uyuşukluk veya karıncalanma hissi

Tedavi öncesinde, sağlık uzmanınızın size özel tedavi planı ve olası yan etkiler hakkında bilgi vermesi önemlidir.

ESWT Tedavisi Ne Kadar Etkilidir?

ESWT tedavisi etkili mi sorusu özellikle de söz konusu olan tedaviler ile birlikte ereksiyon sorununu çözmek isteyen pek çok erkek tarafından araştırılmaktadır. Söz konusu olan tedai yöntemi, bu konuda da gerçekten etkili olan tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden son derecede hızlı bir biçimde sonuç alınmaktadır. Yapılan bu tedavilerde genellikle kızarıklık ve şişlik gibi yan etkiler beklenmektedir. Ancak ESWT tedavi yönteminde bu tür yan etkiler de meydana gelmemektedir.

İnsanlar ereksiyon problemleri için bu tedavi yöntemini tercih ettikleri zaman oldukça etkili sonuçlar almaktadır. Tedavinin gerektiği şekilde ve gerektiği kadar uygulanması ile birlikte başarı oranı da bir hayli yüksek olmaktadır. Yapılan tedavilerde elde edilen başarı oranı genel anlamda %80 – %90 civarında olmaktadır. Belirtilen nedenden dolayı da ereksiyon sorunu yaşayan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

ESWT Tedavisi Acı Verir mi?

ESWT tedavisi acı verir mi sorusu da bu konu hakkında sorulan sorular arasında yer almaktadır. Uygulanan bu tedavi yöntemlerinde hastalar kesinlikle ağrı ve acı hissetmemektedir. Hatta bu sebepten dolayı da tedavi esnasında hastalara anestezi uygulanmasına gerek bulunmamaktadır.

Tedavilerin uygulanması ardından hastalar bir süre beklemelerinin ardından direk olarak taburcu edilmektedir. Hastanede yatış da gerektirmemektedir. Yine tedaviler ardından herhangi bir yan etki meydana gelmeyeceği için hastalar gündelik yaşantılarına sorunsuz bir biçimde devam edebilmektedir.

ESWT Tedavisi Etkisini Ne Zaman Gösterir?

ESWT ne zaman etki gösterir sorusu da tedaviler hakkında detaylı bir biçimde bilgi sahibi olmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Söz konusu olan tedaviler ardından hastalarda genel anlamda ilk haftanın sonunda iyileşme etkileri meydana gelmeye başlamaktadır. Bu durum yine tedavi uygulanan kişilere göre de değişiklik göstermektedir.

Ereksiyon sorunu nedeni ile bu tedavileri olan kişilerde ilk hafta sonunda iyileşme başlamaktadır. Ancak kalıcı ve tam anlamı ile etkili sonuçlar almak isteyen kişilerin 8 ila 12 hafta kadar beklemeleri gerekmektedir. Böylelikle de bu sorunun üstesinden gelebilmektedirler.

ESWT Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gitmek Gerekir?

ESWT hangi bölüm bakar sorusu da bu tedavileri olmak isteyen kişilerin araştırdıkları konulardan bir tanesidir. Söz konusu olan tedavileri yaptırmak isteyen kişilerin ilk olarak üroloji bölümüne gitmeleri gerekmektedir. Ürolojik anlamda meydana gelen bir sorun olması nedeni ile insanlar ereksiyon tedavisi olmak istedikleri zaman bu bölüme gitmektedir. Böylelikle de hastalar için en uygun olan tedavi yöntemi en doğru şekilde uygulanmaktadır.

ESWT Tedavisi Hangi Hastalıklar İçin Kullanılır?

ESWT tedavisi olmak isteyen kişilerin araştırdıkları konulardan birisi de bu tedavilerin hangi hastalar için kullanıldığı konusu olmaktadır. Söz konusu olan tedavi yöntemini genel anlamda ereksiyon sorunları yaşayan kişiler tercih etmektedir. İmpotans tedavisi gibi alnlarda da kullanılmaktadır. Ancak bu sorunun dışında farklı sorunlar için de ESWT tedavileri uygulanmaktadır. Genel anlamda tedavinin kullanıldığı sorunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Ereksiyon sorunları
 2. Topuk dikeni
 3. Omuzda meydana gelen tendinit
 4. Kaslarda meydana gelen ağrı
 5. Kronok tendom zorlanmaları

ESWT Tedavisi Kaç Atım Yapılır?

ESWT tedavisi yaptıranlar yorumları incelendiği zaman bu tedavilerin gerçek anlamda işe yaradığı dikkat çekmektedir. Bu noktada tedavilerin kaç atımla gerçekleştirildiği de merak edilmektedir. Genel anlamda yapılan tedavilerde herhangi bir standart bulunmamaktadır. Tedavi esnasında yapılan atımlar hastalara ve sorunlarına göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak yapılan atım sayısı ise 500 ile 2000 atım arasında değişmektedir.

Tedavi esnasında kullanılacak olan atım sayısını belirleyen faktörlerden bir tanesi de hastaların durumları olarak dikkat çekmektedir. Hastaların söz konusu olan sağlık sorunlarının ne derecede olduğu da tedavi seyrini direk olarak etkilemektedir. Belirtilen sebepten dolayı da net bir atım sayısı söylemek mümkün olmamaktadır. Daha detaylı şekilde bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin kesinlikle bir doktor muayenesinden geçmeleri önem taşımaktadır.

ESWT Tedavisi Fiyatları Ne Kadardır 2023?

ESWT tedavisi fiyatları 2023 yılı içerisinde de pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Söz konusu olan tedavilerin fiyatlarını değiştiren pek çok farklı faktör bulunmaktadır. Tedavilerin fiyatlarını belirleyen unsurlar ise genel anlamda şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Tedavinin seanslarında kullanılan atım sayısı
 2. Hastaların sağlık sorunları
 3. Hastaların durumları
 4. Tedavi uygulanan merkez
 5. Tedavinin kaç seans süreceği

Bu faktörler de dikkate alındığı zaman hastalar için net bir fiyat söylemek mümkün olmamaktadır. Ancak hastalar bu tedavinin uygulandığı merkezlere giderek gerekli kontrolleri ve muayeneleri olmalarının ardından merkezlerden fiyat alabilmektedirler. Ne kadar seans uygulanması ve ne kadar atım yapılacağı gibi tüm detayları öğrenebilmektedirler. Böylelikle de ESWT tedavisi için 2022 yılı içerisinde ne kadar ücret ödeyeceklerini öğrenebilmektedirler. Yine farklı merkezlerden farklı fiyat almaları ardından kendileri için en uygun olan merkeze giderek tedavilerini gerçekleştirebilmektedirler.

ESWT Tedavisi Ne Kadar Sürer?

ESWT tedavisi ne kadar sürer sorusu da yine hastalara göre değişiklik gösteren durumlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar aynı sağlık sorunu için gidilse bile seans sayıları farklı kişilerde değişiklik gösterebilmektedir. Tedavilerin ne kadar süreceği tedavilerin uygulanma amacı olan sağlık sorunu ve hastaların durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Eğer sorun hafif ise uygulanacak olan seans sayısı da otomatik olarak düşmektedir. Seanslar hatalığın ağırlık durumuna göre genel anlamda 6 ila 12 arasında uygulanmaktadır. Ancak sorunun ciddi olması gibi durumlarda tedavilerin seansları 24’e kadar çıkabilmektedir. Yine tedaviler genel olarak haftada 2 ya da 3 gün olacak şekilde uygulanmaktadır. Bu durum da tedavinin amacı olan sağlık sorunlarının durumlarına göre değişmektedir.

Ereksiyon Tedavisi Süreci Nasıldır?

Ereksiyon tedavisi ne kadar sürer diye düşünen erkeklerin bu konuda endişeye kapılmalarına gerek bulunmamaktadır. Çünkü erkekler bu tedaviyi olmaya başladıkları zaman daha ilk haftanın sonunda bile etki görmeye başlamamaktadır. Bu nedenden dolayı da insanların tedavi süreç esnasında gerilmelerine kesinlikle gerek bulunmamaktadır. Tedaviler ereksiyon sorunu için genel anlama 10 – 12 hafta kadar uygulanmaktadır. Yine sorunun durumuna göre 24 haftaya kadar çıkabilmektedir. Seansların tamamlanması ile birlikte oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir.

ESWT Tedavisi ve Sonuçları

ESWT tedavisi genellikle iyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrıyı azaltmak için kullanılır. Ancak her hasta farklı olduğu için tedavinin sonuçları bireysel olarak değişebilir. Tedavinin etkili olabilmesi için genellikle birden fazla seans gerekebilir. Tedavi sonrasında, hastalar genellikle belirli bir süre dinlenmeleri ve doktorun önerdiği talimatlara uymaları önerilir.

ESWT ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1. ESWT tedavisi acı verir mi?

ESWT tedavisi genellikle ağrısızdır. Bazı hastalar tedavi sırasında hafif bir rahatsızlık hissi yaşayabilir, ancak genellikle dayanılabilir düzeydedir.

2. ESWT tedavisi kaç seans sürer?

ESWT tedavisinin seans sayısı, tedavi edilen duruma bağlı olarak değişebilir. Genellikle 3 ila 5 seans önerilir, ancak daha fazla seans gerekebilir.

3. ESWT tedavisi ne kadar süreyle etkili olur?

ESWT tedavisinin etkileri kişiden kişiye değişebilir. Tedavinin etkileri genellikle uzun süreli olup iyileşme sürecini hızlandırır.

4. ESWT tedavisi kimlere uygulanabilir?

ESWT tedavisi birçok hastalık ve durum için etkili olabilir. Ancak her hasta için uygun olup olmadığına doktor karar vermelidir.

5. ESWT tedavisi güvenli midir?

ESWT tedavisi genellikle güvenli bir tedavi yöntemidir. Ancak uygun şekilde ve uzman bir sağlık profesyoneli tarafından uygulanması önemlidir.

ESWT (Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi), vücuttaki çeşitli problemlerin tedavisinde etkili bir seçenek olarak kullanılan bir yöntemdir. Şok dalgalarının düşük yoğunluğu, doku iyileşmesini teşvik eder, ağrıyı azaltır ve hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar sağlar. ESWT, non-invaziv ve hızlı bir tedavi şekli olup minimal yan etkileri vardır. Ancak her hasta için tedavi planı bireysel olarak belirlenmelidir ve doktorun önerdiği talimatlara uyulmalıdır. Daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.