Hormon Replasman Tedavisi Nedir?

Hormon replasman tedavisi halk arasında menopoz tedavisi olarak bilinen kadınsal sorunlar yumurtalıkların üreme işlevlerini kaybetme sorunu olarak nitelendirilmektedir. Yumurta hücresi üretilmezken östrojen ile progesyeron hormonlarında olan üretimlerde düşmeler meydana gelir. Menopoz dönemi ardından semptomlara yol açılmasına neden olan durum da östrojenlerin düşme durumudur. Birçok kadın ortalama olarak 45 ila 50 yaşları arasında menopoz dönemlerine girerler.

Menopoza girmek doğal bir döngü olarak belirlenirken birçok kadının hayatında farklı sağlık sorunları açılmasına da neden olabilir. Şanslı olan azınlıklar da ise daha az semptomlar meydana gelirken bazı kadınların en az dörtte üçü olacak şekilde menopoz dönemlerinin ardından farklı sıkıntılarla yüz yüze olmaktadır.

Tipik semptomlar arasında meydana gelen durumlar incelenecek olduğu zaman;

  1. Sıcaklık basma
  2. Geceleri terlemek
  3. Endişe durumları
  4. Depresif ruh halleri
  5. Uykulardaki sorunlar
  6. Eklem ağrıları
  7. Vajinal bölgelerde kuruluk sorunları gözlenebilir.

Bu söz konusu olan belirtiler de kadınların yaşam kalitelerinin bir hayli düşmesine neden olabilir. Östrojen oranlarında gözlenen düşmeler kemik kayıplarından kırılma risklerinin meydana gelmesi gibi tüm durumlara neden olabilir. Bu yüzden de diyabet ile beraber kalp hastalıkları risk oranları artış gösterir. Semptomların olmaması, kemik kayıplarının ya da diğer meydana gelebilecek diğer metabolik değişikliklerin olmayacağı anlamlarına gelmez. Tamamen sessiz bir şekilde gelişirken kadınların kilo almasına da neden olabilir.

Hormon replasman tedavisi bir yandan da HRT olarak bilinen menopoz hormon tedavileri menopoz semptom durumları için uygulanması gereken en önemli yöntem olarak bilinir. Birçok kadın ve sağlık hizmet sunucuları tarafından HRT faydaları ve riskleri konusunda kafa karışıklıklarının olduğu da bilinir.

Menopozal Hormon Tedavisi Nedir?

Menopozal hormon tedavisi olarak bilinen HRT; bedenlerdeki östrojen kaynaklarının yenilenmesine yardımcı olur. Östrojen alabilmek için rahim iç zarında kalınlaşmalara neden olurken bunları durdurmayı başarmak için tedavi sırasında progesteron eklenir. Bu durumun böylesine önemli olmasının altındaki ana neden kalınlaşmış bir rahmin iç zarı rahim kanserine döndürme potansiyellerine sahip hücresel değişikliklere maruz kalabilecek olmasıdır. Histerektomi geçiren bir kadında tedavi sırasında sadece östrojen yeterli olmayabilir. Östrojen hormonları daha çok tablet formu ile alınırken cilt yanmaları ya da cilt jeli olarak da bilinen yöntemler uygulanabilir.

Progesteron kapsül şekli ile de alınabilecek olduğu gibi bir dizi tek formülasyon ile kombinasyonları yer alır. Bu yüzden de tedavilerin dozları ile beraber formülasyonları her kadında sağlık durumlarına ve kişisel isteklerine göre ayarlanması gerekmektedir.

Hormon replasman durumları meme kanseri gibi östrojene karşı olarak hassas bir kanser ya da tanı konmama durumlarına vajinal kanamalar yer alıyorsa HRT alınmaması gerekmektedir. Bayanlarda özel bir neden ya da durum yer almadığı sürece erken menopozlu olan kadınların HRT uygulamalarını almaları çok önemli bir konu olarak yer alır. Semptomlar ne kadar şiddetli olarak meydana geldiğine bakmadan kullanmak önemli bir detaydır. 45 yaşına daha girmeyen kadınlarda menopoz erken menopoz olarak sınıflandırmaları meydana gelir. Erken menopozlardaki kadınlar için osteoporoz, kalp hastalıkları ile beraber erken ölüm riskine bakılmadan çok büyük risk altında yer alabilirler.

HRT’ye tek boyutlu olarak bakılması söz konusu olmazken sadece fayda ya da zarar vardır demek de doğru bir olgu olmayacaktır. Bu alanda bilgili bir seçim yapmayı başarmak için erken ölüm, kalp hastalıkları, kırık ya da diğer kanserler ile refah yaşam kalitesi risklerinin nasıl etkilenebilecek olduğu gibi her şey tedavinin toplam etkilerinde değerlendirilmesi gerekir.

Hormon Replasman Faydaları ve Risklerini Dengelemek

Hormon replasman faydaları ile riskleri üzerinde denge kurmak oldukça önemli konulardan bir tanesi olarak yer almaktadır. Klinik üzerinde meydana gelen çalışmalar daha çok progesteronlu oral östrojen formülasyonları ile meme kanseri risklerinde küçük bir artış ile sonuçlanmalar beraberinde gelmektedir.

Bir çalışma sırasında meydana gelen durumlar kaba bir şekilde incelenecek olduğu zaman 1,25 kat değerinde risk artışları olduğu gözlenmektedir. Bunların yanı sıra bu risk tahminlerinde şaşmalar ya da yanlışlıklar meydana gelebilecek olduğu gibi çalışmalar sırasında çalışmaya başlamadan önce HRT kullanmayan kadınlar kontrol gruplarına kıyas ile meme kanseri gibi soruların riskinde artışlar görülmez. Bundan ötürü de risk karşısında bir dereceye kadar belirsizlik durumları devam eder. Sadece östrojen tedavileri sırasında risk artışları meydana gelmez.

Hormon replasman riskleri gibi durumların tamamının faydaları ile beraber dengelenmesi öncelikli olarak yer almalıdır. Tedavi görmeye devam eden kadınların karın çevrelerinde meydana gelen yağlanmalar ile beraber diyabet olasılıklarının daha düşük olduğu gözlenir. HRT; kemik kaybı ile beraber tedavi kesilmesi ardından devam eden kırık risklerinin önlenmesine yardımcı olur. Tek başlarına östrojen gibi tedaviler sırasında kalp hastalıklarına ait risklerde azalmalar gözlenirken östrojen ve progesteron beraber kullanıldığı zamanlarda kolon ile rahim kanseri risklerinde azalmalar gözlenir.

HRT kullanmakta olan bazı kadınlarda semptomlara yönelmek için beş ila on yıllık süre içerisinde tedavi durumlarının devam etmesi gerekmektedir. 60 ila 65 yaş arasında olan kadınların ortalama olarak %40’lık seviyeleri içerisinde ise sıcaklık basmasından gece terlemelerine kadar birçok durum gözlenebilir. Yani tedavi süreçleri semptom durumları ciddiyet ile bireysel ihtiyaçlara bağlı bir şekilde değişiklik gösterirken her yıl doktor kontrolünde olarak risk profillerinin yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.

Alternatifler Ne İşe Yarar?

Hormon replasmanda alternatifler genel anlamda incelenecek olduğu zaman reçetesiz olarak satılan ya da internet üzerinde satışları yer alan besin takviyeleri ile beraber bitkisel tabletler semptomların hafiflemesine yardımcı olabilir. Bu tedaviler daha çok kemik kaybının önlenmesine yardımcı olmazken kalp hastalıklarına karşı da korumaları beraberinde getirmez. Bir yandan da kanıtlanmamış olan tedavilerin de yan etkilerinin yer alabileceğini bilmek gerekir. Böyle bir durumun meydana gelmesi bitkisel tedavi durumlarına  başlamadan önce doktor kontrolünde olmaya özen göstermek gerekir.

Menopoz her kadının hayatının vazgeçilmez parçalarından bir tanesi olurken beraberinde birçok sağlık sorununu da getirecek olmasından ötürü ihmal edilmeden doktor kontrolünde bu süreçlerin ilerlemesi gerekir. Ne kadar kısa sürede doktor kontrolünde ilerlenmesine özen gösterilirse kadınların yaşama ihtimali olan sağlık sorunları hem en aza kadar inebilirken hem de sorunsuz bir hayat geçirmeleri daha rahat olabilir.

Yaşam kalitelerinin artması için atılacak her bir adım bu süreçlerde kadınların Hormon replasman gibi durumları en iyi şekilde geride bırakmalarına yardımcı olacaktır. Tabi ki faydaları olduğu gibi risklerinin de var olabileceği hala tartışılan konular arasında yer alsa bile her bir sürecin doktor kontrolünde gitmesiyle en aza indirgenir. Ne kadar kontrollü olunursa her bir durum o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden de kadınların sağlık sorunları konusunda sıkıntı yaşamamak menopoz ile gelen süreçlerden olumsuz etkilenmeler ile yüz yüze olmamak için çok dikkatli olmak gerekir. Kadınların yaşam kalitelerinin artması üzerinde en önemli etkiler arasında yer alırken Hormon replasman ile kadınların hayatlarına gerekli destekler sunulur. Fakat her şeyin doktor kontrolünde olmasına özen göstermek de gerekir.