İktidarsızlık nedir? İktidarsızlık neden olur? diye pek çok kişi merak ediyor olabilir. Farklı pek çok nedeni olan iktidarsızlık yaygın biçimde görülen bir cinsel bozukluktur. Pek çok kişide görülebilen bu durumun bir an önce tedavi edilmesi gerekir. Ruhsal ve fiziksel nedenlerden ötürü oluşabilen bu rahatsızlık cinsel hayatı kötü etkiler. Cinsel hayatı kötü etkilediği için kişi partneriyle sorun yaşayabilir ve onun isteklerini karşılayamayabilir. Partneriyle sorun yaşayan bu kişi aynı zamanda cinsel ihtiyaçlarını da karşılayamaz. Cinsel ihtiyaçlarını karşılayamamak mutsuz eder ve kişinin mutsuz olmasına neden olur.

Ereksiyon bozukluğunun görülme nedenleri arasında sigara ve alkolün yer aldığı bilinir. Çok fazla sigara ve alkol kullanan kişilerde bazı ereksiyon sorunları ortaya çıkar. Bunların ortadan kalkması için bir an önce bırakılmaları ve tedavi olmaları gerekir. Aynı zamanda hormon bozuklukları da iktidarsızlık yapar ve kişiye kötü bir cinsel hayat sağlar. Çok fazla ağır ameliyat geçirmek, fiziksel bazı hastalıklar da cinsel performansın düşmesine neden olabilir. Bununla beraber damar sertleşmesi, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, psikolojik etkenler de görülebilir. Hastalıklar ve psikolojik nedenlerden dolayı libidoda bir azalış yaşanmaya başlar. Artık kişide sertleşme bozuklukları ortaya çıkar ve arzu etmekte zorlanır. Artık karşıdakine karşı cinsel anlamda bir dürtü oluşturamama sorunu ortaya çıkar. Sertleştirici ilaçlar kullanılarak bu durum geçici olarak çözülebilir ancak sürekli devam ederse araştırılmalıdır.

Boşalma sorunlarına da neden olan bu durum penisin işini tam olarak yapamamasına neden olur. Penisin büyümesinin ve sertleşmesinin önüne geçen bu durumun bir an önce ortadan kalkması gerekir. Aksi durumda partner de bu durumdan çok rahatsız olur ve derhal bunun bitmesini ister. Penis kısalığının da neden olabileceği bu durum cinsel dürtünün oluşmasına engeldir. Aynı zamanda penisin şeklinde farklılık, eğrilik gibi durumlar da cinsel sorunları beraberinde getirmektedir. Çok farklı nedenleri olan cinsel isteksizlik partneri de üzer ve onun cinsel hayatının da kötüleşmesini sağlar. Bu yüzden bir an önce tedavi edilmesi gereken ve gerekirse bir psikoloğa görünmesi gereken bir konudur.

Ani başlangıçlı olabilen bu durumlar birden başlar ve birkaç hafta bu şekilde devam eder. Daha önceden normal bir ereksiyon olma ve iyi bir cinsel hayat mevcuttur. Ancak bir anda sertleşme sorunu ortaya çıkar ve cinsel dürtü zamanla azalır. Doktora başvuran kişiler olsa da direkt olarak sertleştirme ilacı alanlar da yaygındır. Stresli yaşamdan dolayı bu tarz durumlar görülebilir ve kişide isteksizlik oluşabilir. Aynı zamanda özellikle ileri yaşlarda ağır alkol kullanımı da cinsel isteksizlik yapan etkenler arasındadır. Sağlık sorunları, aşırı sigara ve alkol kullanımı cinsel hayatı geriye düşürür.

İktidarsızlık Nasıl Geçer?

İktidarsızlık nasıl geçer ve bunun geçmesi için neler yapılması gerekir diye merak edenler vardır. Stresli bir yaşamdan uzak durmak, insanlarla ilişkileri iyi tutmak cinsel hayatınızı da yoluna sokar. Cinsel hayatınızın daha başarılı olması adına birçok şeyden sıyrılmak önemlidir. Gün içinde çok fazla koşuşturmak ve zihinsel anlamda yorulmak iktidarsızlık yapar. Aşırı zararlı alışkanlıklara sahip olmak ve kötü beslenmek de bu nedenler arasınadır. Duygu durumunun çabuk değişmesi, depresif mod hali de iktidarsızlığa neden olan etkenler arasında görülür. Aynı zamanda aile ve arkadaş ilişkilerinin bozulması da kişiyi üzer. Aşırı üzgünlük hali de doğal olarak iktidarsızlığa neden olabilecek etkenler arasındadır.

Gün içinde modunuzu yüksek tutarak ve sağlıklı bir yaşam sürerek iktidarsızlığın önüne geçebilirsiniz. Çok farklı nedenleri olabilen bu durumun önüne geçmek için daha sağlıklı bir yaşam sürmeye odaklanmalısınız. Psikolojik ve fiziksel açıdan daha sağlıklı bir yaşam sürmek ereksiyon sorununa iyi gelecektir. Aynı zamanda varsa psikolojik ve fiziksel hastalıklarınızı tedavi ettirmek de iyi olacaktır. Bu hastalıklarınızı tedavi ettirerek daha başarılı bir cinsel hayat geçirmeniz mümkündür. Bazı cinsel sorunlar kişinin hormon dengesiyle de alakalı bir durumdur ve hormon bozuklukları neden olur. Genetik faktörler ve kişinin doğuştan sahip olduğu hastalıklar da cinsel iktidarsızlığa neden olabilir. Bunun önüne geçmek için ayrıntılı biçimde tedavi olmak ve bir an önce sağlıklı olmak gerekir.

Kan değerlerinin düşüklüğü de kişide ereksiyon sorunlarına neden olabilen etkenler arasındadır. Kişide demir ve vitamin yetmezliği sertleşmenin önüne geçebilir ve farklı hastalıklar oluşturabilir. Bu yüzden mutlaka sertleşme sorunuyla baş etmek adına ayrıntılı bir test yaptırmak gerekir. Erken boşalma gibi sorunlar da kişide bu tarz hastalıklardan doğabilecek bir sonuçtur. Bu yüzden kan tahlili yaptırmalı ve buna uygun bir tedavi süreci başlatılmalıdır. Aksi durumda kişi bu tedavi sürecini yaşamazsa cinsel sorunları devam edebilir. Ereksiyonda azalma görülmesinden dolayı cinsel hayatında mutsuz olan kişiler depresyona girmeye başlar. Artık karşı taraf için yetersiz olduğu düşünülebilir ya da özgüven kaybı yaşayabilirler.

Sertleşme Sorunu Nasıl Geçer?

Sertleşme sorunu nasıl geçer ve bu sorun kimlerde görülür diye merak ediliyor olabilir. Erkeklerde görülen bu durum penisin cinsel ilişki esnasında olması gerektiği gibi olmamasıdır. Penisin cinsel ilişki esnasında büyümesi ve sertleşmesi gerekirken bu durumda bir azalma meydana gelir. Bu azalma da sertleşme sorununu beraberinde getirir ve cinsel yaşamı kötü etkiler. Cinsel yaşamı kötü etkileyen bu durumun olmaması için birtakım önlemlerin alınması gerekir. Daha dikkatli ve sağlıklı yaşam sürmek sertleşme sorunu yaşamanın önüne geçer. Aynı zamanda spor yapanların çok ağırlık kaldırmaması ve birden kas yapmaması gerekir. Aksi durumda aşırı vücut yapan kişilerde sertleşme sorunu ortaya çıktığı söyleniyor.

Sertleşmeme Sebepleri Nelerdir?

Sertleşmeme sebepleri nelerdir ve bunlar geçici midir diye pek çok kişi merak ediyor olabilir. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen bu durum  özellikle cinsel ilişkiyi kötü etkiler. Cinsel ilişkide erkeğin penisinin sertleşmesi çok önemli ve gerekli bir husustur. Eğer penis sertleşmezse cinsel ilişki yaşanamaz ve cinsel haz oluşmaz. Karşı tarafın ve erkeğin cinsel arzuyu hissetmesi için sertleşmeyi iyi şekilde yaşaması gerekir. Eğer sertleşme sorunu varsa verimli bir cinsel yaşam sürdürülmesi mümkün değildir. Bunun için sertleştirici ürünler kullanılmalı ve sertleştirici gıdalar tüketilmesi gerekir. Doğal ve tıbbi çözümleri olan sertleşme sorunu birçok erkekte görülebilen bir durumdur. Özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber görülen bu durumun farklı etkenleri de olabilir.

Cinsel İktidarsızlık Nedenleri

Cinsel iktidarsızlık nedenleri arasında aşırı alkol, sigara, stres, sağlıksız yaşam gibi faktörler yer alır. Bunların yaygın şekilde bulunması kişinin cinsel hayatını olumsuz etkiler ve cinsel iktidarsızlığı artırır. Cinsel iktidarsızlık hem erkeğin hem de  kadının mutsuz olmasına neden olabilen bir durumdur. Kişinin partneriyle cinsel ilişkide uyumlu olması için iktidarsızlık yaşamaması gerekir. İktidarsızlık yaşayan kişi cinsel anlamda mutsuz olur ve zamanla özgüveni düşer. Bazen uzun bazen de kısa süreli olabilen bu durum tedavi edilebilir. Psikolojik faktörlü de olabilen bu durum bir an önce giderilirse cinsel hayat düzene girer. Aktif ve verimli bir cinsel hayat için kişinin stresten ve sağlıksız yaşamdan uzak durması gerekir.

Yazar: Dr. Fuat Can

Doktor Fuat Can Üroloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Erektil Disfonksiyon Sertleşme Sorunu konularında uzmanlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*