Meni nedir sorusu özellikle de sperm ile meni arasındaki farkı merak eden pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bu yapılar, erkeklerin vücutlarında yer almaktadır. İnsanlar genellikle meni ile spermin aynı şeyler olduğunu düşünmektedir. Ancak bu durum kesinlikle yanlış bir algı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sperm ile meninin aynı şey olmadığını öğrenen kişiler bu iki yapının birbirlerinden farkını araştırmaktadır. Her ne kadar aynı şey oldukları düşünülse de ikisi birbirlerinden bir hayli farklıdır. Söz konusu olan farklılık ise pek çok kişi tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Meni ile Sperm Arasındaki Farklar Nelerdir?

Meni ile sperm arasındaki fark aslında son derecede basit olması ile dikkat çekmektedir. Sperm, erkeklerin vücutlarından gelmektedir. Aynı zamanda üremeyi sağlamaktadır. Meni ise boşalma esnasında erkeklerin vücutlarından gelen sıvıdır. Spermler ise bu sıvı içerisinde yer almaktadır.

Meni, erkeklerde boşalma esnasında açığa çıkmaktadır. Aynı zamanda meni dışında ejakulat ya da semen isimleri ile de bilinmektedir. Meni içerisinde yer alan spermler ise üremeyi sağlamaktadır. Aslında meni ve sperm pek çok kişi tarafından aynı şey sanılmaktadır. Ancak ikisi birbirlerinden tamamen farklı olmaktadır.

Erkek Menisinin İçinde Ne Vardır?

Erkek menisi içindekiler de bu sıvıyı merak eden pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Söz konusu olan sıvı aynı zamanda er suyu olarak da bilinmektedir. Bu sıvı belirli özelliklere sahip olması ile dikkat çekmektedir. Sıvının özellikleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Beyaz
 2. Yoğun
 3. Hafif yapışkan

Söz konusu özelliklere sahip olan sıvı penisten çıkmaktadır. Boşalma esnasında çıkan bu sıvı içerisinde erkeklerin üreme hücresi olan spermler yer almaktadır. Cinsel birleşe esnasında bu sıvı kadınların vajinasına doğru akıtıldığı zaman döllenme meydana gelmektedir. Sperm hücreleri sıvı içerisinde kadınların yumurtalıklarına ulaşmaktadır. Böylelikle de çocuk meydana gelmektedir. Semen içerisinde çeşitli bileşenler yer almaktadır. Bu bileşenler ise genel hatları ile şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Sitrik asit
 2. Serbest amino asitleri
 3. Früktoz
 4. Enzimler
 5. Fosforil
 6. Prostaglandin
 7. Potasyum
 8. Çinko

Meni Vücuttan Nasıl Atılır?

Meni vücuttan nasıl atılır sorusu da bu konuyu araştıran pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu sıvı kendiliğinden meydana gelerek dışarı atılmamaktadır. Erkeklerin etkilenmesi ve boşalması durumunda açığa çıkmaktadır. meninin oluşması adına bir erkeğin cinsel aktivite için uyarılması gerekmektedir. Bu durum meydana geldiği zaman sperm, meniyi oluşturmak adına semiral sıvı ile karışmaktadır. Sonrasında ise stimülasyonun yani vücut içerisindeki uyarı reaksiyon olarak bilinen orgazmın bir sonucu olarak meydana gelmektedir.

Meydana gelen sıvı erkek vücudu içerisinde yer almaktadır. Erkeğin tam anlamı ile orgazm olarak zevke gelmesinin ardından spermler üretra yolu ile penisin dışına doğru itilmektedir. Boşalma adı verilen bu durum ile birlikte meni sıvısı vücuttan atılırken spermler de içerisinde yer alarak vücudun dışına çıkmaktadır.

Erkeklerde Sperm Atılmazsa Ne Olur?

Erkeklerde sperm atılmazsa ne olur sorusu da bu konu hakkında yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Eğer bir erkeğin vücudunda üretilen spermler dışarıya atılmazlar ise kırılmaktadırlar. Bu durumun ardından ise vücut içerisinde emilmektedirler. Yine spermlerin bir baş kısımları bir de kuyruk kısımları bulunmaktadır. Lakin spermlerin deforme olmaları durumunda baş kısımları çok küçük ya da çok büyük olabilmektedir. Aynı zamanda spermlerin iki adet kuyrukları ya da iki adet başları olabilmektedir. Bu gibi durumların meydana gelmesi halinde vücut içerisinde üretilen spermler genel anlamda vücuttan dışarı atılmak yerine vücut içerisine emilmektedir.

Sağlıklı Sperm Nasıl Kokar?

Sağlıklı sperm nasıl kokar sorusu özellikle de kendi spermlerinin sağlıklı olup olmadığını merak eden pek çok erkek tarafından araştırılmaktadır. Eğer bir semen kötü kokuyorsa ve yapısında belirli değişimler meydana geliyorsa erkeklerin böyle bir durumda derhal muayene olmaları gerekmektedir. Bu konu hakkında genel anlamda semenin kestane çiçeği gibi koktuğu söylenmektedir. Ancak sağlıksız olan bir semenin kokusu ve rengi daha farklı olmaktadır. Eğer bir semenin rengi beyaz yerine renksiz ya da sarı gibi renklerde ise bu durumda hemen şüphe edilmesi gerekmektedir. Bu renkteki semenlerin kokusu da genel anlamda oldukça kötü olmaktadır. Yine semenin hafif yapışkan olması yerine kesilmiş süt gibi gelmesi de ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilmektedir.

Testis Ne Kadar Sürede Dolar?

Testis ne kadar sürede dolar sorusu da bu konu hakkında araştırma yapan kişilerin merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Bir erkeğin boşalmasının ardından yeni üretilen sperm hücrelerinin olgunlaşması için belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Bu süre zarfı ise erkeklerin vücutlarına göre değişiklik göstermektedir. Genel anlamda testisler içerisinde yeni üretilmiş olan sperm hücrelerinin olgunlaşması adına 40 ila 76 gün arasında beklemek gerekmektedir.

Sperm Vajinayı Yakar mı?

Sperm vajinayı yakar mı sorusu da sperm ve meni konusunda en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Spermlerin yanı meninin, kadının vajinasını yakması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Özellikle de sperm alerjisi olan vajinalar içerisinde bu durum son derecede sık bir biçime meydana gelmektedir. Eğer bir kadının vajinasında sperm alerjisi bulunuyor ise spermin vajina içerisine girmesi ile birlikte bir yanma meydana gelmektedir.

Eğer cinsel ilişki esnasında zorlanma meydana gelmişse de kadınların vajinalarında bir deforme meydana gelmektedir. Bu durumun ardından da meninin vajinaya girmesi ile birlikte bir yanma meydana gelebilmektedir. Genel anlamda spermin vajinaya girmesi ile yanma dışında meydana gelen durumlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 1. Kaşıntı
 2. Yanma
 3. Şişme
 4. Ağrı
 5. Kızarıklık

Spermin Yapışkan Olması İyi midir?

Spermin yapışkan olması son derecede normal bir durum olması ile dikkat çekmektedir. Sağlıklı ve normal sperm yapışkan bir kıvamda olmaktadır. Eğer sperm yapışkan bir kıvamda olmaz ise bu durum sağlıksız meni olduğu anlamına gelmektedir. Normal durumda jel kıvamında olan meni sıvısı, dışarıda kaldığı zaman kurumaktadır. Bu durum sonucunda da spermler kullanılamaz hale geldiği için hamilelik gibi bir durum meydana gelmemektedir. Öte yandan meni sıvısının yapışkan olmasının nedeni ise içerdiği bir enzim olması ile dikkat çekmektedir. Bu sıvısının yapışkan ve kaygan bir halde olması sayesinde vajina içerisinde yumurtalıklara ulaşması da daha kolay bir hal almaktadır. Böylelikle de spermlerin en sağlıklı biçimde kadın vajinasına ulaşması sağlanarak çocuk oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de sağlıklı ve normal bir meninin kesinlikle yapışkan ve akışkan bir kıvamda olması gerekmektedir.

Erkek Spermi Kokar mı?

Erkek spermi kokar mı sorusunun yanıtı kesinlikle evettir. Bu sıvının kestane çiçeği kokusuna benzediği belirtilmektedir. Ancak sağlıklı bir meni sıvısının rahatsız edici kokusu bulunmaktadır. Ancak bu sıvıdan eğer kötü bir koku geliyor ise bu durum meninin sağlıksız olduğu habercisi olabilmektedir. Eğer erkekler menisinden kötü bir koku geldiğini fark ederler ise kesinlikle zaman kaybetmeden bir muayene olmaları önem taşımaktadır.

Yazar: Dr. Ömer Bircan

Doktor Ömer Bircan Üroloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Erektil Disfonksiyon Sertleşme Sorunu konularında uzmanlaşmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*