Penil doppler nedir, penil doppler neden yaptırılır sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bu yöntem bir ultrason çeşidi olması ile dikkat çekmektedir. Genel anlamda erektil disfonksiyon ve peyroinie hastalıklarının teşhis edilmesi adına kullanılan bir tıbbi görüntüleme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulanan bu yöntem ile birlikte hastalardaki erketil disyfonksiyon teşhis edilebilmektedir. Gerekli görüntüleme işlemini gerçekleştirilerek teşhis konulması ardından da en doğru biçimde tedavi yöntemleri belirlenerek uygulanmaktadır.

Penil Doppler Zararlı mıdır?

Penil doppler zararlı mı sorusu da bu konu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Söz konusu olan ultrason yönteminin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu ultrason yöntemiinde normal durumlarda işlemin ardından yarım saat ya da bir saat sonra sertleşme durumu normale dönmektedir. Bu kapsamda hastaların bir kısmında sertleşmenin uzaması ve penislerinin normale dönmemesi gibi durumlar da meydana gelebilmektedir.

Genel anlamda bakıldığı zaman söz konusu olan ultrason yönteminde herhangi bir sıkıntı meydana gelmemektedir. Ancak çok küçük bir bölümünde sertleşme sorunları ve sertleşmenin uzaması gibi yan etkiler meydana gelebilmektedir. Belirtilen sebeplerden dolayı da hastaların bir kısmı bu gibi durumların meydana gelmesinden son derecede çekinmektedir. Ancak yine de teşhis için gerekli bir durum olması nedeni ile hastalar bu ultrason yöntemini tercih etmeye devam etmektedir.

Penil Doppler Ne Kadar Sürer?

Penil doppler ne kadar sürer sorusu da bu ultrason yöntemini araştıran kişiler tarafından merak edilen durumlar arasında yer almaktadır. Söz konusu ultrason yönteminde işlemler genel anlamda yarım saat ya da 1 saat kadar sürmektedir. Bu kapsamda yapılan incelemeler ile hastalarda herhangi bir zarar meydana gelmemektedir. Sertleşmenin gerçekleştirilmesi ardından erkeklerin spermleri ultrason ile incelenmektedir. İncelemenin tamamlanması ardından erkeklerin bir süre daha erek halde kalması mümkün olmaktadır. Ancak kısa bir müddet beklemenin ardından erkeklerin penisleri normal hallerine dönmektedir. Böylelikle de ultrasonun sona ermesi ardından hastalar sorunsuz bir biçimde hayatlarına devam edebilmektedirler.

Penil Doppler Acıtır mı?

Penil doppler acıtır mı sorusu da bu yöntemden çekinen pek çok hastanın merak ettikleri konular arasında yer almaktadır. Söz konusu olan işlemler genel anlamda ağrısız ve acısız olması ile dikkat çekmektedir. Bu kapsamda hastalar yalnızca ereksiyon esnasında hafif bir sızı duyabilmektedirler. Ancak bu sızının da dışında herhangi bir durum meydana gelmemektedir. Bir radyolojik görüntüleme yöntemi olan penil doppler ile birlikte hastaların penisleri ağrısız ve acısız bir şekilde incelenmektedir. Bu esnada meydana gelebilen ufak sızı da neredeyse hissedilmeyecek kadar az olması ile dikkat çekmektedir. Böylelikle de hastalar sorunsuz bir biçimde ultrason olmalarının ardından sonuçlarını da görebilmektedirler.

Doppler Ultrason İçin Hangi Doktora Gidilir?

Doppler ultrason için hangi doktor sorusu da pek çok kişinin araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Söz konusu olan ultrason genel anlamda varisli damarların olması durumunda çekilmektedir. Bunun için de hastaların radyoloji uzmanlarına gitmeleri gerekmektedir. Bu cihazları kullanan kişiler yalnızca alanında uzman olan doktorlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Radyoloji alanında uzman olan bu doktorlara giden kişiler gerekli görülen durumlarda bu ultrasonu olabilmektedirler. Böylelikle de en ufak bir sorun yaşamalarına gerek kalmadan söz konusu olan ultrason sonucuna ulaşabilmektedirler.

Doppler Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Doppler sonucu ne zaman çıkar sorusu da bu alanda yapılan araştırmalar arasında yer almaktadır. Bu ultrasonları çeken kişiler, ultrasonun sonucunu da bir hayli merak etmektedir. Söz konusu olan ultrasonlar genel anlamda 40 ila 45 dakika arasına sürmektedir. Radyoloji uzmanı olan doktorlar tarafından sonuçlar ise en kısa süre içerisinde çıkarılmaktadır. Bu ultrasonları radyoloji uzmanlarının imzalayarak hazırlamaları gerekmektedir. Ardından da doktorlar en kısa süre içerisinde hasta ile radyoloji sonuçlarını paylaşmaktadır. Böylelikle de sorunun ne olduğuna bağlı olarak teşhirler konularak en uygun olan tedavi yöntemi de sorunsuz bir biçimde uygulanmaktadır. Böylelikle de eğer bir sorun var ise hastaların en uygun tedavi yöntemleri ile iyileşmeleri sağlanmaktadır.

Erkeklerde Renkli Doppler Nasıl Çekilir?

Erkeklerde renkli doppler çekimi ve nasıl yapıldığı da pek çok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Söz konusu olan ultrasonlar çekilirken hastalar sırt üstü yatmaktadır. Bu pozisyonda dururlarken ultrasonlar çekilmektedir. Bu ultrasonların kesinlikle radyoloji uzmanları tarafından çekilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda hastalar da işlem esnasında herhangi bir biçimde radyasyona maruz kalmamaktadırlar. Yine bu esnada herhangi bir ağrı ya da acının hissedilmemesi de hastalar açısından son derecede büyük bir rahatlık sağlamaktadır.

Bu ultrasonlar çekilirken erkeklerin penisleri erek hale getirilmektedir. İşlem boyunca hastaların penisleri sert bir biçimde kalmaktadır. Ultrason çekimi ardından da penislerin sertliğini gidermek adına herhangi bir işlem uygulanmamaktadır. Sertleşen penisler, işlemin sona ermesi sonrasında kısa bir sürenin ardından yeniden eski hallerine dönmektedir.

Renkli Doppler ile Nelere Bakılır?

Renkli doppler ile nelere bakılır sorusu da bu ultrasonları olması gereken kişiler tarafından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Söz konusu olan ultrason yöntemi ile birlikte alterler içerisinde kolay kan akımını sağlayan düşük dirençli akım paterninin kontrol edilmesi sağlanmaktadır. Bu damarlar kanı taşımaktadır. Yapılan doppler taraması ile birlikte plasentaya yeterli miktarda kanın ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilmektedir. Yine bu ultrasonlar erkeklerde de kullanılmaktadır. Penis içerisinde herhangi bir sorunun olup olmadığı da bu yöntem ile birlikte incelenmektedir.

Renkli Doppler Ultrason Fiyatları Ne Kadardır?

Renkli doppler ultrason fiyatları 2022 yılı içerisinde de pek çok kişi tarafından araştırılmaktadır. Devlette bu ultrasonlar için sıra beklemek istemeyen pek çok kişi özel hastanelere gitmeyi tercih etmektedir. Bu noktada da pek çok kişi fiyat araştırması yapmaktadır. Ultrason fiyatları özel hastanelere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel anlamda bakıldığı zaman ultrason fiyatları 450 liradan başlamaktadır. Yine bu fiyatlar belirli durumlara göre değişiklik göstermektedir. Ultrason türü ve hastanelere göre fiyatlarda belirli değişiklikler meydana gelmektedir. Genel anlamda bakıldığı zaman ise ultrason fiyatları 700 liraya kadar ulaşmaktadır. Bu nedenle de söz konusu ultrasonları olmak isteyen kişiler hastaneler ve fiyatları konusunda da birebir görüşmeler yaparak araştırmalarını gerçekleştirmektedir.

Devlet Hastanesinde Doppler Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Devlet hastanesinde doppler çektirmek isteyen kişiler, özellikle de söz konusu olan ultrasonların sonuçlarının ne zaman çıkacağını konusunu da merak etmektedirler. Gelişen teknoloji ile birlikte çekilen ultrasonların sonuçları artık geç çıkmamaktadır. Bu ultrasonların radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilip imzalanarak onaylanması gerekmektedir. Belirtilen sebepten dolayı da sonuçların çıkası genellikle bir gün sonrası olmaktadır. Ancak belirli durumlarda özellikle de hastaların acil durumları söz konusu olduğu zaman ultrasonların sonuçları aynı gün içerisinde de çıkabilmektedir. Yine devlet hastanelerinde çekilen ultrason sonuçları, o hastanelerin yoğunluklarına göre de değişiklik göstermektedir. Lakin genel anlamda bakıldığı zaman bu süre zarfı bir günü kolay kolay geçmemektedir. Böylelikle de hastalar sonuçlarını kısa süre içerisinde öğrenebilmektedir.

Yazar: Dr. Fuat Can

Doktor Fuat Can Üroloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Erektil Disfonksiyon Sertleşme Sorunu konularında uzmanlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*