Penil Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Penil kök hücre tedavisi yağlı olan bölgelerden alımları yapılan lipoid dokuların iç kısmında bulunan kök hücrelerin ayrıştırılması ardından penis cevernos dokularına enjekte edilmesi ile yapılan işlemdir. Bu yöntem aracılığı ile erkeklerde sertleşme sorunu varsa bunun neden olduğu diyabetik nöropati ile radikal prostektomi gibi ileri derecede gözlenen vasküler ve nöronal dejenerasyon oluşan hastalarda oldukça başarılı sonuçlar gözlenmektedir. Kan şekerleri de kontrol edilemeyen diyabet hastaları ile beraber prostat bezleri alınan hastalar için de ileri derecede damarsal ve sinirsel hasarlar meydana gelebilmektedir. Bunlara ek olarak farklı önemli derecede yan etkiler gözlenmemektedir.

Penil Kök Hücre Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Penil kök hücre tedavisi uygulama yöntemi için belirli teknikler vardır. Gerekli olan lipoid ismi ile de bilinen yağ dokuları karın bölgelerinden lokal anestezi yöntemleri ile liposuction yöntemleri ile alınır. Tekniklerin uygulanmaya başladığı hastalarda sonuçlar ortalama olarak 6 ay sonra meydana gelmektedir. Sadece bu yöntem ile uygulanan sertleşme sorunları yer alan hastalardaki başarı oranları IIEF skorlamalarına göre uygun bir şekilde yer alırken ortalama olarak 6 ila 7 oranında puan artışları meydana gelir. Skorlama sırasında normal olan erkeklerin almakta olduğu skor yöntemleri 25 oluyor. Fakat sertleşme sorunu tedavisi süreçlerinde diğer regeneratif yöntemlerde yer aldığı gibi bu yöntemlerin tek başlarına kullanılmaması önerilir.

Tüm önerilerin yanı sıra diğer tedavi yöntemleri ile beraber kullanılması beklenen başarı oranlarının normale oranla çok daha fazla artmasına yardımcı olur. Çünkü gerekli yöntemler penil konulara sağlamakta olduğu farklı yararların aditif etkileri ile tek başlarına yapılan uygulamaların toplamlarından daha fazla yarar sağladığı bilinmektedir. Söz konusu olan durumlar yüzeysel bir şekilde örneklenecek olursa da tek başlarına uygulanmakta olan ozon tedavilerinin sertleşme sorunu üzerinde pozitif etkileri IIEF skorlamalasına oranla 3 olurken kök hücre ile ozon tedavileri beraber uygulandığı zaman bu oran 6 + 3 olarak 9 şeklinde meydana gelir. Çünkü bu yöntemlerin sertleşme sorununda dokusal yararları yer alması ile bilinirken adeta biri birilerini tamamlayan etkiler ile de gözlenmektedir.

Kök Hücre İle Erektil Disfonksiyon Tedavileri

Kök hücre ile erektil disfonksiyon tedavileri kısmında birçok detay meydana gelmektedir. İktidarsızlık olarak da bilinen sertleşme sorunları yaşamakta olan hastalarda daha çok kök hücre tedavi yöntemleri tedavilerin kolaylıkları bazen de kesin sonuçlar alabilmek için oldukça etkili en başarılı tedavi yöntemleri arasına olur. Bu anlarda öne çıkan detaylar incelenecek olduğu zaman;

  1. İktidarsızlık durumlarında kök hücre tedavileri penis içerisinde yer alan sertleşmeye yardımcı olan hücrelere dokunarak onlara dönüşmesinden ötürü sertleşme problemlerinin kökten ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.
  2. Tedavi her yaş grubunda olan insan için sertleşme problemi yaşadıkları durumlarda uygulanabilir.
  3. Hastalardan alınmış olan kök hücreler, kök hücreler için gerekli olan laboratuvarlarda çoğaltılma işlemleri ardından hastalara damar yolu açmak ya da penise enjekte etmek ile uygulanır.
  4. Kök hücre tedavisi sırasında erektil disfonksiyon sorunları meydana gelen hastalarda ilk yapılan uygulamaların ardından en az %50 oranı ile iyileşmeler meydana gelirken devam eden uygulamalar için de kesin sonuçlar alınması da sağlanmaktadır.

Erektil Disfonksiyon Nedir?

Erektil Disfonksiyon olarak da biline iktidarsızlık durumları penisin cinsel birleşmelere yardımcı olacak ve sürdürebilecek şekilde sertleşeme durumlarına verilen isme denir. Ereksiyonlar fiziksel, hormonal ve psikolojik olarak gözlenen faktörlerin de etkileri ile ortaya çıkan süreç olarak gözlenir. Ereksiyon sağlanamama durumları karşısında fonksiyonel bir durum olduğunu bilmek gerekir. Ereksiyon durumlarının meydana gelememesi için birçok sebep yer alabilirken süreçlerin yönetiminde etkili olan erkek hormonları olarak bilinen testesteronlar devreye girer.

Erektil Disfonksiyon Hastalığının Belirtileri

Erektil Disfonksiyon belirtileri kısmında bir kere meydana gelmesi dahi insanlara teşhis koymak için yeterli bir durum olmayacaktır. Cinsel ilişki süreçlerinde sertleşme problemlerinin çok fazla ya da sürekli, sık bir şekilde görülmesi en belirgin belirtisi olarak nitelendirilmektedir.

Erektil Disfonksiyon Nedenleri

 Erektil Disfonksiyon nedenleri kısmında birçok farklı sorun meydana gelmektedir. Bazı vakalarda erkeklerin mastürbasyon yapması durumlarında sertleşme gerçekleşiyor olsa bile cinsel ilişki sırasında meydana gelmez. Böyle anlarda daha çok iktidarsızlık sorununun ana nedenleri altına psikolojik etmenler yer alır. Bunlara da geçici iktidarsızlık durumları ismi verir. Sorunun kaynakları genel olarak insanların stresli olan yaşam tarzlarının yanı sıra iş aile ve çevre ilişkileri olarak da gözlenir.

Organik Bozukluk

Erektil Disfonksiyonda organik bozukluk en etkili olan durumlardan bir tanesi olarak da yer alır. Bu sorun zaman içerisinde kendisini daha çok belli etmeye başlar. İlerleyen yaşlar içerisinde olan hastalarda yaşlanma durumlarının belirtileri olarak öne çıkarken doğal bir sorun olarak yer alır. Bu sorunlar daha çok hastaların doktorlara başvuru yaptıkları sırasında şikayetleri esnasında 6 aydan uzun bir süre boyunca devam ettiği de bilinmektedir.

Daha çok organik bozukluk durumlarına neden olan şeker hastalıklarının yanı sıra atar damar üzerinde etkili olan ateroskleroz, hipertansiyon ya da hiperlipidemi gibi birçok sağlık sorunları meydana gelmektedir. Bunlara ek olarak hastalarda gece sertleşmeleri ile beraber sabah ereksiyonlarının azalması ya da hiç olmaması da gözlenir.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Sertleşme sorunu kısmında ana nedenlerden bir tanesi de kalp rahatsızlıkları olarak öne çıkabilir. İktidarsızlık konusunda kalp damar tıkanıklık durumlarına bağlı bir şekilde belirtilerin meydana gelmesinden ötürü ortalama olarak 3 ila 5 yıllık süreçlerin öncesinde ortaya çıktığı da bilinmektedir. Sertleşme kusurunun varlıkları belli olduğu zaman ciddi kalp ve damar tıkanıklıkları için risklerin 5 yılda %25 oranlarına kadar artış gösterdiği de bilinir. Bu yüzden de sertleşme konusunda meydana gelen problemler kalp damar hastalıklarının en erken olan belirtileri arasında yer alabilir.

Diyabet

Sertleşme sorunu konusunda en etkili olan durumlardan bir tanesi de halk arasında şeker hastalığı ismi ile de bilinen diyabet durumudur. Şeker hastalıkları üzerinde iktidarsızlık problemleri ortalama olarak %35 ila %90 seviyelerine kadar çıkmaktadır. Sertleşme sorunları şeker hastalıkları olan kişilerde diğer hastalara oran ile daha fazla görüldüğü gibi daha hızlı ilerlediği de görülen durumlar arasındadır. Şeker hastaları üzerine sertleşme sorunları olan kişiler ile şeker hastalığı olmayan kişiler kıyaslanacak olduğu zaman 3 kat daha fazla olduğu da görülen durumlar arasında yerini alır.

Penislerde ya da Pelvik Bölgelerde Sinir Hasarları

Penislerde ve pelvik bölgelerde sinir hasarları da en etkili olan durumlar arasında yer alır. Pelvik bölgelerde yapılmış olan cerrahi operasyonlar sırasında radyasyon tedavileri de uygulanması ile ön plana çıkar.

Testosteron seviyelerinde olan düşüklüklerin yanı sıra arzu kaybı gibi durumlar da en çok etki eden durumlar arasında yer almaya devam eder. Erkekler ile kadınlarda cinsel davranışları yöneten hormondur. Cinsel arzularda temel belirleyici olarak öne çıkar. Bu hormon seviyelerinde meydana gelen düşüklük, arzu kayıpları ile sertleşme sorunlarına yol açması ile de dikkatleri çeker. Obezite yanı sıra sigara kullanımlarından egzersiz eksikliklerine kadar birçok konuda etkili olur.