Peniste kist neden olur? Peniste kist tedavisi nasıl olur? diye pek çok kişi merak ediyor. Yaygın şekilde karşımıza çıkan bu durum erkeklerde sıklıkla görülebilir ve normaldir. Ancak bazı durumlarda bu kistin kötü huylu olma ve kansere neden olabilmesi mümkündür. Erkeklerde de kadınlarda olduğu gibi cinsel organda birçok hastalık görülebilir. Bu bölgeler hassas olduğu için kist, kaşıntı, farklı hastalıklar yaygın olabilir. Vücut yapısıyla da alakalı olan bu durum bazen çevresel faktörlerden de etkilenir. Erkeklerin penisinde kist olmasının nedenleri arasında yaygın şekilde kötü alışkanlık kullanılması olabilir.

Zararlı alışkanlıkları kullanmak ve yoğun şekilde alkol tüketmek penise zarar verir. Peniste kist oluşmasına neden olan bu durum bazen genetik faktörlü de olabilir. Penisteki hücrelerde görülen bu durum kötü huyluysa kansere neden olabilir. Bu yüzden eğer peniste kist varsa hemen doktora gidilmeli ve ayrıntılı bir tedavi belirlenmelidir. Doktorun söylediklerine tamamen uymanız ve tedaviyi aksatmamanız gerekir. Penisin ucunda başlayan bu durum bazen de penisin diğer bölümlerinde ortaya çıkabilir. Sünnet derisinde de görülebilen bu durum nadir şekilde kansere neden olabilecek bir kist çeşididir. Bu yüzden endişelenmemek ve panikle hareket etmemek kistin ilerlememesi için önemlidir. Kendinizi motive etmeli ve kötü şeyler düşünmemeye özen göstermeniz şarttır. Aksi durumda psikolojik durumdan da etkilenen kistlerin yayılması mümkündür.

Sünnet olmamak penisin sağlığı açısından zararlıdır ve nadir de olsa penis kanserine neden olabilir. Sünnet erkeklerde penisin sağlığını olumlu yönde etkileyen bir unsurdur ve kanseri geciktirir. Sünnet olunduktan sonra bu kanserin ortaya çıkması riski azalır ve kişi daha sağlıklı olur. Penis kanseri genç yaşlarda pek görülmezken yaşın ilerlemesiyle görülme oranı artar. Daha çok orta yaş ve yaşlılarda görülen bu durum yaştan etkilenen bir hastalık çeşididir. Aşırı miktarda sigara tüketmek de diğer kanser türlerinde olduğu gibi bunda da etkilidir. Bazı cilt sorunları da penis kanserini tetikler ve öyle bir durum varsa riski artabilir. Sedef hastalığının da etkilediği bu durum birçok açıdan kişiyi rahatsız eder ve endişelendirir. Bu yüzden elinizden geldiği kadar penis sağlığına dikkat etmek ve sık kontrollere gitmek önemlidir.

Penislerde Kist Ana Nedenleri

Peniste kist oluşmaması ya da varsa bunun yayılmaması için sık sık penis kontrolü yapılmalıdır. Birçok kişi cinsel organ kontrollerini ihmal etse ya da çekinse dahi bu oldukça önemli bir konudur. Herhangi bir kanser riski oluşmaması için önceden tedbir almak ve ilerletmemek hayat kurtarır. Peniste şiddetli ağrı meydana geliyorsa ve deri değişmesi görülmüşse doktora gidilmelidir. Penisinizde sık sık derinin değiştiğini ya da farklı renklere büründüğünü görüyorsanız tedaviye gitmelisiniz. Doktor penisinizdeki bu durumun nedenlerine bakar ve farklı bir durum varsa inceler. Eğer endişe yaratabilecek bir durum varsa penis kontrolünden sonra erken teşhis konulur. Peniste siğil tarzı maddeler çıkması ve çıkıntıların oluşması da bazen endişe yaratabilir. Genelde belli zamanlarda oluşabilecek bu yapıların erkenden kontrol edilmesi hayat kurtaracaktır.

Peniste kanama meydana gelmesi ya ad kırmızımsı bir döküntü oluşması da belirtiler arasında yer alır. Eğer bu belirtilere sahipseniz bir an önce doktora gitmeli ve penis kontrolünü sağlamanız gerekir. Aynı zamanda peniste minik yumrular hissetmek, çıkıntıları görmek de bazı kanser belirtileri arasındadır. Ancak bu durumun nadiren görüldüğü ve kanser riskinin az olduğunu unutmamanız gerekir. Bu yüzden endişelenmeye gerek yoktur ve yalnızca tedavinizi aksatmamanız gerekir. Peniste bazı büyümeler yaşanması ve ele yumrular gelmesi de belirtilerin içinde sayılır. Aynı zamanda sünnet serisinin altında birtakım maddeler birikmesi de belirtilerden sayılmıştır. Bununla beraber şiddetli kokulu akıntılar ve sıvılar penis kanseri belirtileri arasında sayılmıştır. Kahverengi bir büyüme ve yumru da peniste anormal bir durum olduğuna işaret edebilir. Kasık bölgesinde şişmeler, renk değişimleri, bezeler oluşması da belirtiler arasında sayılır. Bunlar varsa hemen doktora gidilmeli ve doktorun önerdiği tedavi seçeneklerine eksiksiz uyulmalıdır. Aksi durumda meydana gelen penisteki değişimler ilerler ve farklı kötü sonuçlara neden olabilir.

Penis Kanseri Nedir?

Penis kanseri nedir  ve nasıl teşhis edilir diye pek çok kişi merak ediyor olabilir. Penis kanseri ülkemizde ve dünya genelinde çok sık rastlanmayan bir durumdur. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel organda kanser belirtileri diğerlerine göre daha  azdır. Daha çok karaciğer, akciğer gibi kanser çeşitleri görülür ve penis kanseri yaygın değildir. Ancak peniste bazı normal olmayan durumlar oluşması erkekleri endişelendirebilir. Peniste normalde görülmeyen bazı belirtiler kansere işaret edebileceği için doktora gidilmelidir. Aynı zamanda yalnızca kanser değil farklı hastalıklara da işaret edebilen belirtilerdir. Bu yüzden hemen doktora giderek penis kontrolü sağlanmalı ve kişi tedaviye uymalıdır.

Peniste Kist

Peniste kist oluşması yaygın şekilde görülen bir durumdur ve penisin normal olmayan durumlarla karşılaşmasıdır. Peniste kist meydana gelir ve bunu bazen elinizle ya da gözünüzle anlayabilirsiniz. Hissedebileceğiniz bu kistler bazen sadece tedavi esnasında kendini belirtebilir. Doktor muayenesinde de görebileceğiniz bu kistlerin gözle görülmediği durumlar da vardır. Bu yüzden doktor kontrolüne gidilerek peniste kist olup olmadığını öğrenmek daha doğrudur. Peniste kist meydana gelmişse bu parça alınır ve biyopsiye gönderilir. Laboratuvarda itinayla incelenen bu parçanın iyi huylu olup olmadığına bakılır ve teşhis konulur.  Eğer kötü huyluysa kansere işaret edebilir ya da kanser başlangıcı sayıldığı durumlar oluşabilir. Bu yüzden belirli aralıklarla doktora giderek penis sağlığını kontrol ettirmek son derece gerekli ve önemlidir.

Penis Kanseri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Penis kanseri hakkında sıkça sorulan sorular arasında bu kanserin belirtileri yaygın şekilde yer alır. Birçok kişi penis kanserinin belirtileri nelerdir ve nasıl ortaya çıkar diye merak eder. Aynı zamanda bu kanserin nasıl geçeceği ve nelere dikkat edileceği de sorulanlar arasındadır. Penis kanserine ne sebep olur, genetik midir diye merak edenler de vardır. Ailede penis kanseri varsa bu durum genetik yollarla aile bireylerine aktarılabilir ancak kesin değildir. Genelde çevresel faktörlü olabilen penis kanserinin oluşmasında zararlı alışkanlıklar etkilidir. Sigara ve alkolden olabildiğince uza durmak penis kanserinin ortaya çıkma riskini azaltır. Diğer kanser türlerinin oluşmaması için dikkat ettiklerinizi bu kanser türünde de uygulamanız gerekir.

Penis Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Penis kanseri belirtileri ve tedavisi birçok kişi tarafından merak edilen ve takip edilen bir konudur. Özellikle erkek bireylerin endişelendiği bu durum ülkemizde çok yaygın bir şekilde görülmez. Ülkemizde penis kanserine çok fazla yakalanan kişi yoktur ancak sayısı az da olsa vardır. Penis dokusunda meydana gelen değişimlerle başlayan bu belirtiler hastayı rahatsız etmeye başlar. Hasta bazı belirtilerden sonra doktora giderek bir sorun olup olmadığını öğrenmelidir. Aynı zamanda herhangi bir belirti yoksa bile kontrol amaçlı doktor tedavisi tavsiye edilir. Kanser türlerinde erken tanı çok önemlidir ve kanserin vücudun tamamına yayılmasını engeller. Bu yüzden yapmanız gereken belli aralıklarla penis ve diğer organların kontrolünü sağlamaktır.

Yazar: Dr. Ömer Bircan

Doktor Ömer Bircan Üroloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Erektil Disfonksiyon Sertleşme Sorunu konularında uzmanlaşmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*