Peyronie Hastalığı Nedir? Penis Eğriliği Tedavisi Nasıl Olur?

Peyronie hastalığı cinsel hayatın olumsuz etkilenmesine neden olan en büyük sorunlardan bir tanesidir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için en önemli parçalardan bir tanesinin cinsel hayat olduğunu bilmek gerekir. Günümüzde gözlenen sağlık sorunlarının en başında cinsel işlev bozuklukları temelinde yer alan konular gözlenir. Bunların temelinde psikolojik nedenler de ilk sırada olsa bile bazı durumlarda kişilerin yaşadıkları farklı hastalıkların varlıkları tetikleyen durumlar arasında gözlenebilir.

Yaşanan sağlık sorunlarının karşısında ana nedenlere bakılacak olduğu zaman birisinin de penis eğriliği olarak da bilinen Peyronie hastalığı gözlenir.

Penis Eğriliği Nedir?

Penis eğriliği ya da Peyronie olarak bilinen hastalık erkeklerde penislerin görevinde anormal bir şekilde meydana gelen bağ dokulardan dolayı penis şeklinin anormal olarak eğilmesi ve buna bağlı bir şekilde çeşitli belirtilerin ortaya çıkması sorunudur. Eğrilik daha çok penislerin sırt kısımlarında anormal dokulara bağlı bir şekilde yukarı yönlü olarak gözlense bile dokuların geliştikleri yere bağlı olarak farklı yönlerde de gözlenebilir.

Penis eğriliği daha çok cinsellik süreçlerinde penis sertliklerinin korunamaması ve cinsel birleşme anlarında farklı zorlukların meydana gelmesine neden olan sorunlardan bir tanesidir. Bu süreçlerde penis eğriliği, insanların hayatlarındaki kalitelerin ciddi oranlarda olumsuz etkilenmesine neden olurken insanlarda depresyon ve anksiyete gibi birçok farklı sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olabilir.

Penis Eğriliği Nasıl Ortaya Çıkar?

Penis eğriliği oluşumu daha çok penis gövdelerinin sırt alanlarında birçok nedene bağlı bir şekilde fibrotik, sert bağ dokularında ortaya çıkma anlarında sertleşme durumları penis gövdelerinin belirli bir açı alması ve anormal olan dokuların büyüklüklerine bağlı bir şekilde gözlenir. Bu sayede çevre dokulara uygulanan basılardan dolayı başka problemlere yol açmasına da işaret edebilir.

Penis eğrilikleri fibrotik dokularda meydana gelen birçok travma ardından cilt altı dokuların kanamasına bağlı bir şekilde meydana gelebilecek olduğu gibi bazı anlarda genetik faktörler ile beraber başka hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Sağlıklı olan insanlarda cinsel uyaranlar ardından penislerde bulunan kavernöz cisim isimli damar kanalları kan ile dolarak genişlemelere gider. Bu damar boşluklarının sarılmasına neden olan penis kılıflarında gerilmeler meydana gelirken penis toplar damarlarında basılar oluşur. Böylece dolan kan bedende dönmesi engellenir ve ereksiyon süreçleri oluşur.

Peyronie hastalıkları meydana geldiği zamanlarda fibrotik bağ dokuları, penislerin sertleşme süreçlerinden sorumlu olan kavernöz cisimleri baskı altında bırakılır ve ereksiyon oluşumlarının önüne geçer. Bunların yanı sıra beden ereksiyon süreçlerinin korunmasında bir hayli güçlük çekebilir. Bazı anlarda çevrede yer alan sinir ile damar dokuları da bası altında bir araya gelerek farklı ağrıların olmasına neden olabilir.

Penis Eğriliği Nedenleri

Penis eğriliği nedenleri yapılan çalışmalara bakılacak olduğu zaman birçok farklı nedenden olabilecek olduğu gibi ana nedenlerinin neler olduğu tam olarak bilinemiyor. Peyronie hastalığı için bir yandan da yapılan çalışmaların ardından hastalık nedenleri arasında bazı mekanizmalar dikkatleri çekmiştir. Böylece penislerin uğramış olduğu travmalar ardından cilt altı dokularda meydana gelen kanamalar odakların zamanla yaranın iyileşme durumlarının ardından stlerotik bantlar karşısına dönüşümler olduğu gözlenir.

Peyronie için bilinen travmalar penislerin bükülme durumları ya da ereksiyon durumları karşısında hasar alma olarak da bilinir. Daha çok ilerleyen yaşlar ile beraber dokuların daha kolay yaralanabiliyor olması ve daha zor iyileşebiliyor olması gibi durumlar penis eğrilikleri gibi sorunların meydana gelmesine neden olur. Yaş faktörleri de bu ana nedenler arasında olur. Fakat Peyronie hastalığı için her ne kadar yaş durumları öne çıksa bile 40 yaşlarının ardından en çok gözlenen vaka oranları % 8 ila 10 arasında değişiklik göstermektedir. Genç olan hastalarda penis eğrilikleri daha şiddetli ve ağrılı olan ereksiyon ve erektif disfonksiyon gibi daha ciddi olan belirtilerin ortaya çıkması ile gözlenir.

Peyronie olarak da bilinen penis eğriliği hastalığı görülen hastalarda herhangi bir travma öykülerinin yer almıyor olması hastalıkların gelişim süreçlerinde travmaların dış etkenlerin rol oynayabilecek olduğuna düşünülmesine neden olur. Böylece kişilerde bedenlerin herhangi bölgelerinde meydana gelen yaralanmaların ardından yaraların anormal bir şekilde iyileştiği gözlenir. Böylece Peyronie hastalıklarına neden olan anormal bağ dokularının gelişimleri risklerin daha yüksek oranlarda olmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak el parmak tendonlarının başlangıç bölgeleri olarak kabul edilen anormal bağ dokularının meydana gelmesi ardından parmak hareketlerinin kısıtlanmalarına neden olan dupuytren kontraktürü hastalıkları bulunan kişilerde de penis eğriliği hastalığı görülme oranı oldukça yüksek olarak yer alır.

Genel anlamda bakılacak olduğu zaman insanların genetik olan yapılarından yaşlara, görülen diğer hastalıklardan travma öyküleri gibi birçok duruma kadar her şey risk faktörlerine bağlı bir şekilde meydana gelmesine neden olabilir.

Peyronie Belirtileri Nelerdir?

Peyronie belirtileri kısmında hastalıkların meydana gelmesinde ana etken olan durumların fibrotik bağ dokularının yer aldığı konum ile büyüklüklerine bağlı bir şekilde değişkenlik gösterdiği bilinir. Böylece penis eğriliği süreçlerine maruz kalan kişilerde gözlenebilen belirtiler incelenecek olduğu zaman;

  1. Penis gövdelerinde yer alan mercimek ya da nohut büyüklüklerindeki sert olan dokular
  2. Penis şekillerinde ciddi anlamda gözlenen eğrilikler
  3. Sertleşme sırasında gözlenen sorunlar ya da sertleşmenin korunmasında güçlük çekmek
  4. Ağrılı ereksiyon durumları
  5. Penislerin boyutlarında küçülme gözlenmesi
  6. Cinsel ilişkiye girmede zorluk çekmek

Bazı hastalarda meydana gelen fibrotik dokular tek bir bölgede sınırlı olarak kalmazken penis boyunca uzamalara devam edebilir ya da penisi sarması söz konusu olabilir. Peyronie tedavisi uygulanmadığı anlarda dokulara kalsiyum çökmelerinin yanı sıra fibrotik dokularda sertleşme ve penislerde ciddi hasarların yanı sıra şiddetli ağrılar gözlenebilir. Bazı hastalarda bu dokular penislerin farklı alanlarında birden fazla sayıda yer alabilirken bunlara bağlı olarak da anormal düzeylerde kıvrımlı penis görüntüleri oluşabilir.

Peyronie Tedavisi

Peyronie tedavi süreçlerinde birçok farklı olan yöntemler uygulanabilir. Böylece penis eğrilikleri kesin bir şekilde tedavi edilmesinin mümkün olmadığını bilmek gerekir. Bunların yanı sıra hastaların hayat kalitelerinde artmalara gitmek ve belirtilerin ortadan kalmasını sağlayacak birçok farklı yöntem yer alır. Bu yöntemler;

  1. Belirtilerin hafif bir şekilde meydana geldiği hastalarda hastalık süreçleri takip edilmelidir. Tedavi sırasında gözlenen temel yaklaşımlar hastalıklara neden olan bağ dokuların giderilmesinde etkili olacağı için bu hastalık gruplarında penis dokularda daha ciddi zararlar görülebileceği için risklerden kaçınmak gerekir.
  2. Penis eğrilikleri 30 dereceden daha fazla meydana geldiği gözlenen kişilerde bağ dokuların çözünmelerini sağlamak için penislere enjeksiyon yöntemleri ile ilaç tedavi yöntemlerine gidilmesi gerekir. Bunun için clostridium hystolyticum enjeksiyonlarını da tercih etmek gerekebilir. Bir yandan da interferon enjeksiyonları da ağızlardan verapamil tedavileri sırasında diğer tedavi yöntemlerinin yanı sıra tercih edilebilir.
  3. Sigara ve alkol kullanımlarından bir hayli uzak kalmak gerekir.
  4. Düzenli olarak yapılan egzersizler ile dengeli beslenme alışkanlıklarını kazanmak öncelikli olmalıdır.

Yukarıda yer alan yöntemler yetersiz kalırsa cerrahi destek almak için başvurularda bulunmak öncelikli olarak yer almalıdır.