Prostat cinselliği etkiler mi? Prostat’ın cinsellik üzerinde etkileri nelerdir diye pek çok kişi merak ediyor. Prostat erkeklerde yaygın görülen bir hastalıktır ve günümüzde birçok erkekte bu sorun vardır. Özellikle yaşı ilerleyen erkeklerde ortaya çıkan bu hastalık büyük bir stres yaratır ve kişiyi yıpratır. Kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak rahatsız eden bu hastalığın önüne geçmek adına özellikle önceden tedavi ve kontrol gerekir. Erkeklerin bu hastalığa yakalanmaması adına sık sık tedavi olması ve gerekli kontrolleri sağlaması yardımcı olacaktır. Çok yaygın olan bu hastalığın oluşmasında stres ve genetik faktörler etkilidir.

Yaygın şekilde genetik faktörlerin etkilediği bu hastalık bazen nedensiz yere de ortaya çıkabilmektedir. Birçok kişide stres yaptığı ve farklı hastalıklara yol açtığı söylenen bu durum kişiye zarar verir. Kişinin stres olmasına ve kendini kötü hissetmesine neden olan bu hastalığın önüne geçmek çok önemlidir. Cinsel ilişki esnasında kişi bu hastalığını hissetmemek için kendini kontrol ettirmeli ve doktora sık gitmelidir. Cinsel ilişki yaşarken erkek bu rahatsızlığından dolayı birtakım yan etkiler yaşar ve oldukça zorlanır. İdrar sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağını kestiremez ve bu onun ilişki esnasında stres yaşamasına neden olur. Cinsel ilişki yaşamaktan çekinen erkek partnerinin onun bu durumu fark edeceğinden çekinir ve isteksizleşir.

Aynı zamanda sertleşme sorununu da beraberinde getiren bu hastalık penisin hareketlerini etkiler. Sertleşmenin önüne geçen hastalığın bir an önce tedavi edilmesi kişinin cinsel hayatını kurtaracaktır. Erken boşalma sorununu da meydana getiren bu hastalığın bir an önce tedavi edilip uzak tutulması gerekir. Aksi durumda kişi bu hastalığından dolayı kendini kötü hisseder ve cinsel performansı yarıya düşer. Cinsel performansı yarıya düşen kişi partnerine karşı kendini kötü hisseder ve güveni azalır. Bazı ilaçlar kullanılarak bunun önüne geçilir ve cinsel performansta sorun yaşanmayabilir. Ancak bazen bu ilaçlar da işe yaramaz ve kişinin cinsel hayatı  kötüye gider.

Prostat Hastalıkları Tedavisi

Prostat hastalıkları tedavisi için yaygın olarak ilaçlar kullanılır ve psikolojik açıdan da tedavileri mümkündür. Cinsel problemlere yol açan bu hastalığın oluşmaması için yapılması gereken prostatın büyümesini engellemektir. Prostatın büyümesini engellediğinizde cinsel performansınızda olumsuz anlamda bir değişim yaşanmaz. Erken boşalmaya neden olan bu ilaçlar kullanıldığında kişi partnerinden utanır ve kötü seks yaptığını düşünür. Çocuk sahibi olmak isteyenler için de sorun yaratan bu durum cinsel yaşantıyı aşağı çeker. Bu yüzden mutlaka bir doktora görünmeli ve elinizden geldiği kadar bu ilaçlardan uzak durmalısınız. Hastalığa engel olurken aynı zamanda cinsel performansınızı olumsuz etkileyen bu ilaçlar erken boşalma yapar.

Cinsel sorunlara yol açan bu hastalığın hastanın güvenini zedelediğini ve kendini partnerinden geri çektiğini bildirir. Çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için de sorun yaratan bu hastalığın sertleşmeyi engellediği bilinir. Geç sertleşme ya da sertleşmenin hafiflemesine neden olan bu hastalık isteği de hafifletir. Cinsel isteği azaltması nedeniyle kişi karşı tarafa cinsel duygular beslemez ve artık cinsel haz almaz. Meni hacmini de küçülten bu hastalığın cerrahi işlemlerle geçebileceği bildirilir. Ancak bu tarz müdahaleler tek başına cinsel isteksizliğin geçmesinde etkili olmaz. Hala cinsel isteksizlik yaygın biçimde görülür ve menide azalmalar meydana gelir. Bu hastalığın ameliyatı esnasında da birçok risk oluşabileceği ve orada bulunan damarların zarara uğrayabileceği bildirilmiştir. O bölgedeki sinirlerin çok riskli olduğu ve en ufak müdahalede zedelenebileceği söylenir. Bu yüzden son derece riskli bir ameliyattır ve pek çok kişi bu ameliyatı olmaktan kaçınır.

İktidarsızlık yapan bu hastalığın ereksiyonun da önüne geçtiği bildirilir ve cinsel hayatı aşağı çeker. Ereksiyon yaşamaya müdahale eden bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi cinsel hayat için gereklidir. Eğer cinsel hayatınızın bitmesini göze alıyorsanız bu hastalıkla ve ilaçlarıyla yaşamaya devam edin. Ancak bir an önce bunun çaresine bakmak ve düzgün bir tedavi belirlemek önemlidir. Bu şekilde hem kendi vücut sağlığınız hem de cinsel sağlığınız düzelecektir. Cinsel isteği azaltan bu hastalığın ameliyatla tedavisi mümkündür ancak bu da cinsel hazza zarar verir. Ameliyattan sonra artık cinsel haz duymada sıkıntı yaşanır ve kişi erekte olmakta zorlanır.

Prostat Sertleşmeyi Önler Mi?

Prostat sertleşmeyi önler mi ve bu hastalığın cinsel hayata etkisi var mıdır şeklinde sorular geliyor. Evet bu hastalık sertleşmeyi önler ve kişinin aktif cinsel hayatı varsa bunu geriye atar. Erkek artık partnerini mutlu edemediğini ve onu cinsel hazza ulaştıramadığını düşünmeye başlar. Sertleşmeyi geciktiren ve yoğunluğunu azaltan bu hastalık aynı zamanda meni hacmini küçültmesiyle bilinir. Cinsel hazzı da azaltan bu hastalığın kişideki erekte olma sorununu artırdığı söylenir. Cinsel ilişkiden kaçan erkekler oluşur ve artık çocuk sahibi olmak isteyenler de bu durumu yaşayabilir. Birçok kişinin başına gelen prostat, profesör bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Düzgün ve işinde başarılı bir doktor tarafından ayrıntılı şekilde tedavi edilmek şarttır.

Prostatın Cinselliğe Etkisi

Prostatın cinselliğe etkisi artık birçok kişi tarafından biliniyor ve bu durumu pek çok erkek yaşıyor. Bu hastalık yüzünden cinsel hayatından istediği verimi alamayan pek çok kişi bulunur. Erkeklerin bu hastalığı yüzünden kadınlar da cinsel ilişkide istediği hazzı elde edememeye başlamıştır. Bu yüzden sağlıklı ve karşılıklı mutlu eden cinsel ilişkilerde bir azalış meydana gelmiştir. Prostatın gerektiği gibi tedavi edilememesi ve kullanılan ilaçlar hazzı azaltır.

Sertleşmenin de önüne geçen bu hastalık erkekte erekte olmayı engeller ve artık cinsel haz duyamaz. Bu yüzden kısa süre içinde sorunsuz bir tedavi yöntemi seçilmesi çok önemlidir. Erken boşalma sorununa da neden olan bu hastalık yüzünden çocuk olamaması durumu da vardır. Aynı zamanda cinsel uyarılma bozukluğuna neden olur ve kişi cinsel hayatından memnun olmaz. Cinsel olarak tatmin olma ve uyarılma konusunda birtakım sıkıntılar yaşar.

Prostat Sertleşme Bozukluğu Yapar Mı?

Prostat sertleşme bozukluğu yapar mı ve bu durum nasıl geçer diye merak edenler olabilir. Sertleşme sorunu yaptığı söylenen bu hastalık yaygın biçimde ameliyatla tedavi edilir. Çünkü hastalığın geçmesi için kullanılan ilaçların etken maddesi cinsel isteksizlik yapar. Cinsel isteksizliğe neden olan bu ilaçlar cinsel anlamda uyarılmanın önüne geçer. Aynı zamanda erken boşalmaya neden olan bu ilaçlar kişide cinsel performansı ve hazzı azaltır.

Birçok kişi cinsel hayatına müdahale etmemesi açısından ilaçların kullanımını bırakmıştır. Ancak bu şekilde de idrar kaçırma sorunu partneri tarafından fark edilirse sorunu ortaya çıkar. Ayrıca yine bu durumda sertleşme sorunu belirir ve kişi partnerine karşı kendini kötü hisseder. Cinsel anlamda yetmediğini ve iktidarsızlık yaşadığını düşünen bu kişi bunalıma girebilir. Cinsellik gibi önemli ve gerekli bir konuda bu tarz düşünceler kişinin psikolojisini de bozabilir. Kişi artık kendini hem sağlıksız hem de cinsel anlamda yetersiz hissettiği için psikolojisi bozulabilir. Bu yüzden birçok erkek psikolojik destek almaya ve sorununu aşmaya çalışmaktadır.

Yazar: Dr. Ömer Bircan

Doktor Ömer Bircan Üroloji alanında çalışmalar yapmaktadır. Erektil Disfonksiyon Sertleşme Sorunu konularında uzmanlaşmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*